Zapalenie błony naczyniowej oka

8 odpowiedzi
Moja córka ma 10 lat i od roku stwierdzone Hashimoto. W kwietniu tego roku okazało się, że ma zapalenie błony naczyniowej oka, które wróciło po miesiącu. Nieświadomie odstawiłam od dnia sterydy w kroplach i być może dlatego oko tak agresywnie zareagowało, tzn. zrobiły się zrosty, które rozbito po zastrzykach w gałkę oczną. Na chwilę obecną badania nie wskazują na chorobę reumatyczną (HLA B27 też ujemny), ani wynikającą z pasożytów. Endokrynolog też nie widzi związku tarczycy z zapaleniem. Proszę o pomoc w celu wskazania specjalisty, który mógłby pomóc w znalezieniu innych przyczyn choroby. Czy może immunolog coś poradzi w tej kwestii?
Witam mam mało danych o dziecku , czy była diagnostyka przeprowadzona w szpitalu dziecięcym. Zapalenie błony naczyniowej u 10 letniego dziecka jest sprawą poważną. Jest najprawdopodobniej związana z jakims jeszcze niezdiagnozowanym schorzeniem ogólnym . Hashomoto nie powinno dawać takich objawów. Czy nie ma schorzenia reumatologicznego? Odstawić kropli samodzielnie nie można, Man nadzieję ze leczenie prowadzi oddział okulistyczny w ostrej fazie a póżniej poradnia okulistyczna. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W UK dosyć często konsultowani sa pacjenci z zapaleniami blony naczyniowej z reumatologami - zeby wdrożyc leczenie bilogiczne.

pozdrawiam

AM

Odpowiedź na to pytanie wykracza poza ramy przyjęte na forum. Jednakże, pozostając pod stałą opieką okulistyczną, warto rozważyć diagnostykę w kierunku chorób zapalnych przewodu pokarmowego. Decyzje o dalszej diagnostyce należy podejmować w zależności od stanu miejscowego i ogólnego.

U dzieci stany zapalne często przebiegają bardzo agresywnie - koniecznie należy postępować zgodnie z zaleceniami okulisty i bardzo często kontrolować. Sterydoterapię zaczyna się dużych dawek lub większej częstości podawania leków miejscowych ( nawet co 1 godz) następnie powoli, stopniowo redukując ilość podań pod stałą kontrolą okulistyczną. Proponuję wybrać się na konsutację do reumatologa celem wykluczenia choroby układowej.

Immunolog i genetyk, jak najbardziej, może pomóc, ale możemy też nie znaleźć przyczyny i pozostaje leczenie objawowe, Które jest takie samo, jak w znanej etiologii schorzenia, tylko możemy też leczyć przyczynę choroby ogólnie. Pozdrawiam. Wojciech Markun.

Dzień dobry
W tej sytuacji najrozsądniej byłoby wykonać diagnostykę w szpitalu, istnieje wtedy możliwość szerszego spojrzenia na chorobę , wykonania niezbędnych badań i konsultacji z innymi specjalistami. Zapalenie naczyniówki mozę nastąpić jako konsekwencja zakażeń wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych. To niestety trudny temat i często przyczyny szuka się długo. Może towarzyszyć chorobom reumatycznymi, łuszczycowemu zapaleniu stawów, chorobom nerek, Zdarzają się również sytuacje, kiedy mamy do czynienia z pseudozapaleniem błony naczyniowej oka i musimy wtedy wykluczyć np. barwnikowe zapalenie siatkówki czy też chłoniaka. Temat, o którym jest mowa jest tak szeroki i poważny , iż zdecydowanie wymaga moim zdaniem szybkiego rozpoczęcia działań. W Warszawie bardzo dobry jest oddział okulistyczny w szpitalu na ul. Niekłańskiej.
Powodzenia Alicja Błażej -Waskiewicz

Wobec braku objawów ogólnoustrojowych, należy rozważyć podłoże infekcyjne. Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej u dzieci może być następstwem reaktywacji infekcji wrodzonej lub nabytej w dzieciństwie. Po wykluczeniu toksoplazmozy (60% wszystkich postaci zakaźnych) należy rozważyć podłoże wirusowe (najczęściej wirus Varicella Zoster, odpowiedzialny za ospę wietrzną u dzieci i reaktywowany u dorosłych jako półpasiec). Zalecałbym ponadto badanie krwi pod kątem zmian w morfologii i ASO (choroby maskaradowe jak np białaczka i po przebyciu anginy ropnej - gronkowiec ), dokładny wywiad pod kątem ewentualnych urazów gałki ocznej. Niestety wobec braku innych przesłanek często pozostaje postać idiopatyczna (ponad 35% rozpoznań), tj taka, w której nie można ustalić przyczyny schorzenia. Pozdrowienia, Andrzej Mikita

Trzeba szukać ogniska pierwotnego zapalenia-czyli wizyta u Stomatologa,Laryngologa,Ortopedy orazostatecnie u immunologa.
Okulista

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.