Zapalenie błony naczyniowej oka

7 odpowiedzi
Moja córka ma 10 lat i od roku stwierdzone Hashimoto. W kwietniu tego roku okazało się, że ma zapalenie błony naczyniowej oka, które wróciło po miesiącu. Nieświadomie odstawiłam od dnia sterydy w kroplach i być może dlatego oko tak agresywnie zareagowało, tzn. zrobiły się zrosty, które rozbito po zastrzykach w gałkę oczną. Na chwilę obecną badania nie wskazują na chorobę reumatyczną (HLA B27 też ujemny), ani wynikającą z pasożytów. Endokrynolog też nie widzi związku tarczycy z zapaleniem. Proszę o pomoc w celu wskazania specjalisty, który mógłby pomóc w znalezieniu innych przyczyn choroby. Czy może immunolog coś poradzi w tej kwestii?
Odpowiedź na to pytanie wykracza poza ramy przyjęte na forum. Jednakże, pozostając pod stałą opieką okulistyczną, warto rozważyć diagnostykę w kierunku chorób zapalnych przewodu pokarmowego. Decyzje o dalszej diagnostyce należy podejmować w zależności od stanu miejscowego i ogólnego.

W UK dosyć często konsultowani sa pacjenci z zapaleniami blony naczyniowej z reumatologami - zeby wdrożyc leczenie bilogiczne.

pozdrawiam

AM
Witam mam mało danych o dziecku , czy była diagnostyka przeprowadzona w szpitalu dziecięcym. Zapalenie błony naczyniowej u 10 letniego dziecka jest sprawą poważną. Jest najprawdopodobniej związana z jakims jeszcze niezdiagnozowanym schorzeniem ogólnym . Hashomoto nie powinno dawać takich objawów. Czy nie ma schorzenia reumatologicznego? Odstawić kropli samodzielnie nie można, Man nadzieję ze leczenie prowadzi oddział okulistyczny w ostrej fazie a póżniej poradnia okulistyczna. Pozdrawiam
U dzieci stany zapalne często przebiegają bardzo agresywnie - koniecznie należy postępować zgodnie z zaleceniami okulisty i bardzo często kontrolować. Sterydoterapię zaczyna się dużych dawek lub większej częstości podawania leków miejscowych ( nawet co 1 godz) następnie powoli, stopniowo redukując ilość podań pod stałą kontrolą okulistyczną. Proponuję wybrać się na konsutację do reumatologa celem wykluczenia choroby układowej.
Dzień dobry
W tej sytuacji najrozsądniej byłoby wykonać diagnostykę w szpitalu, istnieje wtedy możliwość szerszego spojrzenia na chorobę , wykonania niezbędnych badań i konsultacji z innymi specjalistami. Zapalenie naczyniówki mozę nastąpić jako konsekwencja zakażeń wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych. To niestety trudny temat i często przyczyny szuka się długo. Może towarzyszyć chorobom reumatycznymi, łuszczycowemu zapaleniu stawów, chorobom nerek, Zdarzają się również sytuacje, kiedy mamy do czynienia z pseudozapaleniem błony naczyniowej oka i musimy wtedy wykluczyć np. barwnikowe zapalenie siatkówki czy też chłoniaka. Temat, o którym jest mowa jest tak szeroki i poważny , iż zdecydowanie wymaga moim zdaniem szybkiego rozpoczęcia działań. W Warszawie bardzo dobry jest oddział okulistyczny w szpitalu na ul. Niekłańskiej.
Powodzenia Alicja Błażej -Waskiewicz
Wobec braku objawów ogólnoustrojowych, należy rozważyć podłoże infekcyjne. Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej u dzieci może być następstwem reaktywacji infekcji wrodzonej lub nabytej w dzieciństwie. Po wykluczeniu toksoplazmozy (60% wszystkich postaci zakaźnych) należy rozważyć podłoże wirusowe (najczęściej wirus Varicella Zoster, odpowiedzialny za ospę wietrzną u dzieci i reaktywowany u dorosłych jako półpasiec). Zalecałbym ponadto badanie krwi pod kątem zmian w morfologii i ASO (choroby maskaradowe jak np białaczka i po przebyciu anginy ropnej - gronkowiec ), dokładny wywiad pod kątem ewentualnych urazów gałki ocznej. Niestety wobec braku innych przesłanek często pozostaje postać idiopatyczna (ponad 35% rozpoznań), tj taka, w której nie można ustalić przyczyny schorzenia. Pozdrowienia, Andrzej Mikita
Trzeba szukać ogniska pierwotnego zapalenia-czyli wizyta u Stomatologa,Laryngologa,Ortopedy orazostatecnie u immunologa.
Okulista