zanik pamięci, demencje

4 odpowiedzi
Matka (84 lata) ma zaniki pamięci i demencje. Lekarz pierwszego kontaktu przepisał Memabix 10 mg, i dał skierowanie do neurologa. Ten przepisał z kolei Denepezil Hydrocholide Accord 5 mg i po skończeniu 10 mg. Zalecił by Memabix 10 mg stosować rano a drugi lek wieczorem. Czy nie jest to zbyt duże obciążenie dla organizmu Matki? Byłem również z Matką u psychiatry (moja Mamuśka mnie nie poznaje). ten z kolei zalecił po zakończeniu terapii Memabixem, zastosować Lucetam 800 mg (w aptece dali zamiennik Nootropil 800 mg) Czy to wszystko jest w porządku? Nadmieniam, że podejrzewam o te dolegliwości przebyte operacje (narkozy) dwie w ciągu 4-ch lat.
Jeśli proces otępienny postępuje to stosowanie Donepezilu i Memabixu jest sensowne. Nie "obciąża nadmiernie organizmu". Lucetam, pod inną nazwą Nootropil, też jest stosowany , ale czy u Pana(i) matki trzeba go stosować - nie wiem. Nie wszyscy zalecają go. Lucetam nieco energetyzuje. Dociekanie przyczyn zaburzeń nie jest chyba najistotniejsze, choć czasem znieczulenie ogólne może mieć znaczenie.

Szanowny Panie,
informacje podane przez Pana niestety są zbyt lapidarne by móc się wiarygodnie wypowiedzieć. Proponuje skoncentrować się na jednym psychiatrze, do którego będzie Pan miał zaufanie.
Z poważaniem
Witam,

podstawą leczenia zaburzeń pamięci na podłożu alzheimerowskim jest stałe stosowanie leków prokogitywnych- wybór leku zależy od stopnia otępienia i chorób współistniejących. Leczenie powinno być prowadzonego stale, bez przerw lekowych- gdyż tylko wtedy leki zachowują swoją skuteczność i hamują postęp choroby.
Aktualnie na rynku dostępne są 2 grupy leków o udowodnionej skuteczności- inhibitory acetylocholinesterazy (Donepezil) oraz memantyna. W łagodnej postaci otępienia stosuje się jeden lek, od stopnia umiarkowanego najlepiej połączyć te dwie grupy leków.
Badania naukowe nie wskazują na skuteczności Lucetamu (Nootropilu)- ten lek uważam za zbędny. Leczenie donepezilem i memantyną (memabix) jak najbardziej zasadne i bezpieczne
Otępienie starcze niestety nie należy do chorób które można wyleczyć a jedynie starać się choć trochę powstrzymać jego druzgoczący dla pacjenta i rodziny proces. Leczenie które zostało przez Pana przedłożone uważam za nader słuszne. Mebaxim stosuje się w przypadku umiarkowanych i ciężkich postaci choroby Alzheimera nawet do 20mg/24h a że mama pana nie poznaje to już z taką postacią mamy do czynienia. Proszę więć zaufąć lekarzom i stosować się do ich zaleceń.