Założenie że psychoterapeuta jest neutralny światopoglądowo na terapii niestety nie działa w praktyc

2 odpowiedzi
Założenie że psychoterapeuta jest neutralny światopoglądowo na terapii niestety nie działa w praktyce. Doświadczyłem pejoratywnych ocen moich wartości i terapeuta próbował urobić mnie na swój światopogląd. Także to co ja doświadczyłem to była próba terapii + pranie mózgu. W rezultacie po terapii czułem się mega rozbity, zdezawuowany i w depresji. Lekarza łatwiej ukarać za błędne leczenie niż samowolnego psychoterapeutę. I to się nazywa że to jest psychoterapia? Ja doświadczyłem antypsycho-antyterapii. Oczywiście miałem porozmawiać o tym albo zmienić terapeutę. Nie, to nie powinno być tak, ten terapeuta powinien mieć zakaz wykonywania tego zajęcia za takie traktowanie ludzi. Tymi psychoterapeutami powinien się prokurator zajmować, tylko czy jest ustawa o zawodzie psychoterapeuty?
Bardzo mi przykro, że miał Pan takie doświadczenie. Pisząc za Carlem Rogersem- terapeuta powinien być empatyczny, podążający za klientem, nieoceniający. W Polsce, niestety, zawód psychoterapeuty jest nadal nieuregulowany prawnie, psychoterapeutą może zostać każdy, wystarczy, że otworzy dzialalność gospodarczą i już może wieszać tabliczkę na drzwiach z dumnie brzmiącym tytułem psychoterapeuta. Środowisko psychologów i certyfikowanych psychoterapeutów bardzo nad tym ubolewa i dąży do zmian, które w końcu uregulują zawód psychoterapeuty. Każdy klient ma prawo zapytać o nurt psychoterapii w którym pracuje psychoterapeuta, szkolenia oraz certyfikaty. Te ostatnie mogą dać klientowi pewność, że osoba, do której gabinetu zawitali, nie chce pomagać tylko dobrymi chęciami, ale ma solidne podstawy i wiedzę by to czynić. Gdy osoba kończy studia magisterskie psychologiczne wówczas jest psychologiem. Natomiast psychoterapeutą jest osoba, która ukończyła szkołę psychoterapii bądź jest po dwóch latach szkolenia w szkole, która spełnia wszystkie standardy nie tylko Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, ale także organizacji zrzeszających psychoterapeutów. Ważną informacją dla pacjenta jest to, czy terapeuta podlega superwizji, czyli czy przygląda się swojej pracy i relacji z klientami pod okiem innego doświadczonego terapeuty(superwizora).

Dzień dobry,

ustawy nadal nie ma. Jeśli ten człowiek jest zrzeszony w jakimś stowarzyszeniu, to można słożyć skargę do danego stowarzyszenia. Przykro mi, że to Pana spotkało.

Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Zemsta-Piasecki