Zajady po całowaniu

11 odpowiedzi
Po raz któryś, po spotkaniu z moim chłopakiem, wyskakują mi zajady w kącikach ust. Co ciekawe, on sam ich nigdy nie ma. Czy to możliwe, że od całowania mogę mieć takie skutki? Dlaczego? Jest na to jakiś sposób?
Witam,
Niestety bez wykonania badania mykologicznego u Pani chłopaka nie jesteśmy wstanie stwierdzić czy zajady które u Pani się pojawiają wynikają z pocałunku.
Pozdrawiam

Zajady maja szereg przyczyn m.in tlo infekcyjne, alergia na nikiel, maceracja zwiazana np wilgocia m.in oblizywaniem ust, nieprawidlowa higiena jamy ustnej, niedobory witaminowe itd . Wskazana konsultcja dermatologiczna lub stomatologiczna celem weryfikacji przyczyn i zaplanowania postepowania.
Dzień dobry,
zajady, czyli pęknięcia błony śluzowej w kącikach ust, powstają z wielu przyczyn, ale zawsze muszą być spełnione warunki idealne dla rozwoju głównie drożdżaków, bakterii i wirusów.
Te warunki to wilgoć, ciepło, podwyższony poziom cukru i obniżona odporność. Innymi czynnikami mogą być: choroby zębów, dziąseł, wady zgryzu korygowane aparatami ortodontycznymi, częste oblizywanie ust i mikropęknięcia błony śluzowej.
Jeżeli nie występują wymienione czynniki, to może trzeba odczekać, gdyż wzajemne przekazywanie grzybów i bakterii (czyli wymiana mikroflory) w czasie pocałunku, między partnerami - działa jak swoista szczepionka, początkowo trochę "boli" ale później jest idealnie.
Proszę używać pomadki Candy lub Celip Duo.
Prawdopodobnie kwestia ph śliny/odporności. Proszę spróbować uzupełnić ewentualny niedobór witaminy B2 (dieta).
Zapalenie kącików ust (popularne "zajady) może mieć kilka przyczyn.
W tym przypadku najbardziej prawdopodobnymi wydają się być infekcja bakteryjna lub grzybicza.
Pani chłopak może być tzw. nosicielem bezobjawowym, stąd problem.
Proponuję konsultację dermatologiczną. Specjalista z pewnością pomoże rozwiązać przypadłość.
Proszę wykluczyć niedobory- morfologia, rozmaz, żelazo, ferrytyna, kwas foliowy, wit B12.
Czy chłopak ma zarost- mikro-urazy mechaniczne mogą nasilać tendencję do zapalenia katów ust. Profilaktycznie Candi maść 3x dziennie. Przy braku poprawy zapraszam na szczegółowe badanie . Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Zajady to stan zapalny skupiony tylko w kącikach ust wywoływane infekcją grzybiczą lub bakteryjną. Wilgotne i ciepłe kąciki ust to idealne warunki do rozwoju zarówno grzybów (zwłaszcza drożdżaków z gatunku Candida), jak i bakterii (paciorkowców, gronkowców). Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybów i bakterii jest antybiotykoterapia, która sprawia, że osłabiony organizm nie jest w stanie zwalczać infekcji, stosowanie części leków np. izotretynoiny, tabletek hormonalnych , osłabienie organizmu, niedobór witaminy B2, cukrzyca, alergia na nikiel, HIV, anemia, stosowanie aparatów ortodontycznych i brak higieny jamy ustnej. Niestety zajadami w przypadku spadku odporności możemy się też zarazić np. w trakcie pocałunku od osoby która ich nie ma ale jest nosicielem grzybów lub bakterii.
Leczenie to uzupełnienie braku witaminy B2, krem na zajady i rygorystyczna dbałość o higienę jamy ustnej u obojga partnerów. Pocałunki i ciągłe nawilżanie śliną miejsc zainfekowanych pogarsza stan chorobowy.
Może to być efekt infekcji np drożdżakowej.Można ew.przeleczyć się miejscowo lekami o działaniu przeciwgrzybiczym.
Witam,
proponuję natłuszczać usta, a dodatkowo smarować odkażającą pomadką Candi.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Szanowna Pani,
Przyczyn pękania kącików ust może być wiele. W Pani przypadku być może przyczyną jest infekcja bakteryjna / grzybicza. Należy wykluczyć także u Pani ewentualne choroby przewlekłe, anemię, choroby zębów i przyzębia,podwyższony poziom glukozy,alergie na metale,niedobory witaminowe, czy nawracające mikrourazy. Nie wspomniała Pani czy przyjmuje lub przyjmowała w ostatnim czasie jakieś leki ( antybiotyki, doustna antykoncepcja, izotretynoina ) które mogłyby być odpowiedzialne za taki stan miejscowy skóry. Myślę że konieczna jest konsultacja stomatologiczna jak i dermatologiczna.
Jak najbardziej,to może być reakcja na drażniącą ślinę lub urazy kącików ust.Należy stosować leki miejscowe które powinny zmniejszyć taką reaktywność