Zaburzenia komorowe / ciaża

5 odpowiedzi
WItam,
Jestem w 31 tygodniu ciąży, od jakiś 2 miesięcy mam problemy z sercem (nie było ich przed ciąża), kazdy holter coraz więcej zaburzeń a i ja czuje się coraz gorzej:( aktualne wyniki
Czas 48H
Zaburzenia komorowe 28640 (11%) w tym 15 nsVT złożonych z 3, 1060 par, 1616 trigemini (najdłuzsza 40 cykle) 25 bigemini (najdłuższa 2 cykle)
Czekam na wizytę, wiem że betablokery wpływają na dziecko więc nie zgodziłam się na leczenie, ale czy jest jakaś alternatywa?
DOdatkowo czy jest to wskazanie do cięcia cesarskiego?
Z góry dziękuje!:)
Włączyła bym jednak lek antyarytmiczny dopuszczalny w tym okresie ciąży.Wskazany jest poród poprzez cesarskie cięcie.Pozdrawiam i nie ma powodu do zmartwienia.

Szanowna Pani, leczenie komorowych zaburzeń rytmu serca determinowane jest przyczyną zaburzeń, od elektrolitowych zaburzeń rytmu serca począwszy a skończywszy na ciężkich chorobach mięśnia sercowego. Arytmie komorowe również nie są równoważne co oznacza, że arytmia arytmii nie jest "równa". Na podstawie przytoczonego przez Panią krótkiego wyniku holterowskiej rejestracji zapisu rytmu serca moim zdaniem nie można jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytania. W związku z tym zachęcam do zgłoszenia się do kardiologa w możliwie szybkim terminie, gdzie po wnikliwej analizie problemu z pewnością zostanie Pani zaproponowane najbardziej dogodne dla Pani rozwiązanie w myśl obowiązującej literatury medycznej przy uwzględnieniu ryzyka i bezpieczeństwa leczenia dla Pani dziecka.
Dzień Dobry!
W pierwszej kolejności należy potwierdzić, że rzeczywiście nie ma żadnych zaburzeń strukturalnych mięśnia sercowego, które mogłyby sprzyjać arytmii (należy wykonać echo serca).
Niestety wytyczne postępowania w Pani sytuacji nie zostały konkretnie sprecyzowane, ja z pewnością zalecałbym zastosowanie beta-blokera. Aby Panią uspokoić informuję, że w kwietniu 2017r. ukazała się publikacja, w której nie wykazano aby stosowanie beta-blokerów w ciąży zwiększało częstość wad wrodzonych u dziecka.
Według mnie na podstawie opisu samego Holtera nie można jednoznacznie ocenić czy istnieją wskazania do cięcia cesarskiego.
Pozdrawiam
Dzień dobry! Przy tego typu zaburzeniach rytmu serca niezwykle ważny jest obraz echokardiograficzny w celu wykluczenia/potwierdzenia choroby organicznej serca. Ponadto istotny jest pomiar parametru QTc w EKG. Należy wykluczyć również nadczynność tarczycy, która mogła się ujawnić w czasie trwania ciąży i być powodem zaburzeń rytmu serca. Nie znając odpowiedzi na w/w kwestie nie mam możliwości rzeczowego odniesienia się do Pani problemu. Betablokery nie są lekami bezwzględnie przeciwwskazanymi w ciąży. Zaburzenia rytmu, jakie wystąpiły podczas monitorowania holetrowskiego nie są wskazaniem do cc, aczkolwiek jeżeli u ich podłoża leży jakaś inna choroba i są one jedynie jej objawem - sytuacja może być inna. Sugeruję wybrać się do kardiologa specjalizującego się w leczeniu pacjentek ciężarnych.
Konieczne jest echo serca. Inne leki słabo działają na takie zaburzenia rytmu albo są jeszcze bardziej potencjalnie szkodliwe dla płodu. Może to byc wskazanie do CC.