Wysokie cisnienie rozkurczowe

6 odpowiedzi
Witam mam pewien problem ponieważ od jakiegoś czasu coś mi ścisnęło w potylicy tj w górnej części karku tak na sekundę i zrobiło mi się gorąco. Od tamtej pory mam ciśnienie 140/145-105/110. Gdy wstaje rano czuje ból z tylu głowy oraz między brwiami. Biorę tabletkę codziennie rano ale nic nie pomaga wieczorem tez ciśnienie 140-110. Dziś rano po przebudzeniu odczekałem 3-5 min zmierzyłem ciśnienie a tam 140-112. Aparat mam bardzo dobry. Nie wiem co mam robić ? Badania wszystko Ok może trochę podwyższony cholesterol i trójglicerydy. Mężczyzna 31 lat 178 cm 93 kg. Dodam ze przed tym atakiem zawsze moje cisnienie wynosiło 135-85
Witam serdecznie. Z Pana opisu wynika, że ma Pan problem z nadciśnieniem. Proponuję wizytę u lekarza pierwszego kontaktu luk u kardiologa. Należy dobrać odpowiedni lek w odpowiedniej dawce, by ciśnieinie wróciło do normy i przyjmować go pod kontrolą lekarską. Pozdrawiam. Aneta Dudek

Podane pomiary ciśnienia są do weryfikacji- proszę udać się do lekarza opieki podstawowej i skontrolować jeszcze raz ciśnienia w oparciu o pomiary z 2 różnych aparatów. Jeżeli pomiary będą zbieżne to trzeba zmodyfikować stosowane leki
Trzeba koniecznie umówić się z lekarzem i jemu przedstawić problem. Myślę, że potrzebne będzie zwiększenie dawki leku, dodanie drugiego leku lub zmiana leku na mocniejszy. Proszę też pamiętać o tzw. działaniach niefarmakologicznych - regularnych wysiłkach fizycznych, unikaniu soli i nadmiaru alkoholu oraz utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała (przy Pana wzroście przypuszczalnie około 70-72 kg).
Nie bagatelizowałbym tego stanu. Konieczna jest wizyta u kardiologa, żeby zoptymalizować leczenia. Nadciśnienie tętnicze najczęściej trzeba leczyć kilkoma lekami.
Z uwagi na wiek proponowałbym również rozważyć diagnostykę w kierunku wtórnych przyczyn nadciśnienia tętniczego.
pozdrawiam,
Dzień dobry! W Pana sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, który zalecił Panu dotychczasowe leki, są one nieskuteczne i wymagają korekty. Skoro rano tuż po przebudzeniu ma Pan tak wysokie ciśnienie należałoby skuteczność terapii oszacować w 24-godzinnym ambulatoryjnym pomiarze (ABPM, tzw. "holter ciśnieniowy"). Należy również dokonać modyfikacji diety - na pewno redukcja masy ciała oraz ograniczenie spożycia soli kuchennej.
W pierwszej kolejności proponuję regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze i notować wyniki. Ewentualnie wykonać całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego (tzw.Holter ciśnieniowy ) żeby rozpoznać nadciśnienie tętnicze i rozpocząć leczenie farmakologiczne nesli będzie to wskazane.Nalezalobybrowniez wykonac USG tt.nerkowych zbadac parametry funkcji nerek i TSH. Byc moze wskazane bedzie poglebienie diagnistyki nadcisnienia teniczego, zebybwykluczyc wtorne przyczyny nadcisnienia tetniczego ale najczesciej nadcisnienie ma charakter samoistny. Należy ponadto ocenić inne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych ( jak np otylosc. podwyzszony cholestetol cukrzyca) i je eliminować poprzez dietę aktywnisc fizyczna i w ostateczności stosując odpwiednie leki.