Wydrążona stopa u osoby dorosłej.

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam 28 lat i mam problem ze stopami. Otóż z tego co wyczytałam w Internecie moja stopa jest wydrążona. Gdy zostawiam mokre ślady na dywaniku w łazience środkowa część stopy praktycznie w ogóle się nie odciska. Moja stopa jest bardzo szeroka oraz mam bardzo wysokie podbicie (nie mam praktycznie płaskiego miejsca na stopie, podbicie podnosi się już praktycznie od palców). Mam ogromny problem z kupieniem obuwia, jeśli już włożę stopę do środka to niestety pięta mi wypada, gdy przymierzam mniejszy rozmiar to na szerokość moja stopa nie wchodzi. Jedyne buty, które pasują to adidasy, ale i tak często kończy się to odciskami między palcami u stóp (szczególnie przy tym małym), plus mam ogromne odciski na poduszkach stopy. Od czasu do czasu uda mi się kupić jakieś baletki, ale przyznam, że kupienie nowych butów i w dodatku takich, które byłyby estetyczne (a nie wyglądające na ortopedyczne) graniczy z cudem a o szpilkach to już w ogóle mogę zapomnieć. W Internecie jest sporo informacji jak zapobiegać u dzieci takiemu schorzeniu, ale co z osobami dorosłymi u których rodzice zaniedbali temat, czy jest możliwe jakieś leczenie? Jeśli tak to czy obowiązuje na NFZ czy tylko prywatnie? Na czym polega leczenie dokładnie?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Maja
Poza doborem właściwych butów to nieoperacyjnie nie za wiele można zrobić chociaż trzeba próbować (rehabilitacja) A jeśli jest bardzo źle, to można pomyśleć o leczeniu operacyjnym.

Szanowna Pani,
W wieku dorosłym pozostaje jedynie leczenie operacyjne, które jest bardzo różne w zależności od nasilenia deformacji. Wskazaniem do jego zastosowania są dolegliwości bólowe, a nie sam kształt stopy. Przed ew kwalifikacją do takiego zabiegu, dobrze byłoby wykonać RTG stóp w obciążeniu (projekcje AP i bok).
pozdrawiam,
P.Kołodziejski