wołanie o pomoc

3 odpowiedzi
Witam mam 27 lat jestem osobą otyłą waże 100kg przy 158wz stwierdzono u mnie pcos bardzo pragne wymarzonego dzidziusia moja pani doktor stwierdziłą że jeśli nie schudne nie mam marzyć co o dziecku. Ja wszystko rozumie dieta dietą jest to dla mnie bardzo ciężkie ale staram się pisze dla tego bo słyszałam że oprócz diety są jeszcze inne sposoby na zajście w ciąże w moim przypadku takie jak np. laparoskopia,stymulacja owulacji,czy podawanie jakiś skutecznych tabletek moja pani doktor nic mi nie podaje niechce się podjąść laparoskopi tłumacząc sie tym że jestem za gruba i nie dostaną mnie narzędzia podczas zabiegu dużo czytam na ten temat i podobno laparoskopia u osób otyłych jest właśnie wskazana prosze pomóżcie mi jeśli ktoś jest innego zdania niech ktoś sie odezwie ktoś kto mi pomoże bo ja już niewiem co mam robić
Witam,
jeśli ma Pani PCOS, a chce Pani zajść w ciążę, to oprócz otyłości, istotniejszym problemem jest prawdopodobnie brak owulacji - bardzo charakterystyczny dla PCOS. Jednak w tej sytuacji należy wykonać badania hormonalne celem oceny poziomu androgenów oraz badania w kierunku insulinooporności. W przypadku nieprawidłowych wyników będzie można zastosować u Pani dodatkowo leczenie. Jeśli nie ma Pani wskazań do laparoskopii to nie powinna być ona wykonywana - bo dlaczego ma mieć Pani laparoskopię? Natomiast zmniejszenie masy ciała - prawidłowa dieta z niskim indeksem glikemicznym oraz umiarkowana, regularna aktywność fizyczna są jak najbardziej wskazane u Pacjentek z PCOS i zdecydowanie poprawiają nie tylko kondycję ale też powrót do cykli owulacyjnych. Bez owulacji nie ma możliwości zajścia w ciążę.
Pozdrawiam

Niestety Pani doktor ma rację. Nawet w przypadku stymulacji owulacji itp. ciężko Pani będzie tą ciążę utrzymać. Przytoczę wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
" Otyłość u ciężarnych jest czynnikiem ryzyka wystąpienia powikłań położniczych, jak:
poronienie, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie indukowane ciążą i stan przedrzucawkowy, powikłania zakrzepowo-zatorowe, makrosomia, płodu, porody operacyjne, krwotok okołoporodowy, obumarcie wewnątrzmaciczne płodu (w drugiej połowie ciąży),
wady wrodzone, zwiększona zachorowalność i umieralność noworodków. W grupie dzieci matek otyłych szczególnie częściej występują wady cewy nerwowej."
Polecam przeczytać : Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego: Opieka położnicza nadciężarną otyłą
Dzień dobry.
Prosze zacząć starać się o dziecko jeżeli są cykle regularne co 26-32 dni, jeżeli nieregularne lub dłuższe lub krótsze proszę się zgłosić do lekarza ginekologa bardziej optymistycznego :).
Pozdrawiam SK