Witam, wczoraj rozpoczęłam kurację izotekiem, proszę o informację jakie produkty spożywać bezpośredn

6 odpowiedzi
Witam, wczoraj rozpoczęłam kurację izotekiem, proszę o informację jakie produkty spożywać bezpośrednio przed zażyciem tabletki a czego unikać. Z góry dziękuje za odpowiedz.
Dzień dobry.To dziwne ,że lekarz prowadzący nic na ten temat Pani nie powiedział.Ten lek musi być łykany po jedzeniu ,oraz najlepiej aby w tym jedzeniu było coś tłustego.Np kanapka z żółtym serem,pleśniowym serem,jajko ,jajecznica,sałatka z majonezem.
Bez tego ,,tłustego" elementu ten świetny lek prawie w ogóle nie będzie się wchłaniał z przewodu pokarmowego .Bez takiej informacji to właściwie szkoda zaczynać kurację.A O osłonie na wątrobę w czasie kuracji coś powiedział ?? bo też powinien.
Z powazaniem dr Piotr Mazur.

Witam, myślę, że najważniejsza uwaga dotyczy, tego, żeby Pani lek spożywała z posiłkiem, który zawiera jakikolwiek tłuszcz, nie na czczo, gdyż wtedy lek się wchłania. Najlepiej jest go rozłożyć na dwie dawki - czyli rano i wieczorem. Z dodatkowych suplementów można zażywać kapsułki z olejem wiesiołka 2x/d i ALA-nerv 2xd, gdy zaostrzają się objawy alergii można rozważyć leki p/histaminowe. Prosze rózwniez pamiętać o skutecznej antykoncepcji przez cały okres terapii i 2 miesiące po jej zakończeniu oraz o konieczności wykonywania badań kontrolnych 1xmiesiąc- głównie ALT, AST, cholesterol całkowity i triglicerydy.
Serdecznie pozdrawiam
Anna Michalska Bańkowska
Dzień dobry,
Lek ten jest silnie lipofilny, tzn. rozpuszcza się w tłuszczach. Przyjęcie tabletki wraz z posiłkiem zawierającym nieco tłuszczu - np. kanapka posmarowana masłem, zwiększa wchłanianie leku dwukrotnie.
Natomiast jeśli chodzi o produkty, których spożywanie jest niewskazane razem z izotretynoiną to sa to np. whisky, gin, żubrówka i tym podobne... :)
Szanowna Pani,

Przyjmowanie izotretinoiny w postaci doustnej jest zalecane wraz z posiłkiem, najlepiej takim, który obfituje w różnego rodzaju tłuszcze. Natomiast w czasie realizowania kuracji zalecałabym unikanie produktów bogatych w naturalną witaminę A.

Z poważaniem,
Dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, prof. nadzw.
Lek wchłania się z tłuszczem, więc wskazana np kanapka z masłem podczas przyjmowania leku. Należy ograniczyć produkty o zwiększonej zawartości witaminy A.
Szanowna Pani,

Izotretinoina, czyli kwas 13-cis-retinowy, jest pochodną witaminy A i podobnie jak ona, by być dobrze wchłaniany potrzebuje przyjęcia z tłuszczami. Dla skutecznej terapii warto przyjmować go np. z rogalem z ciasta francuskiego, oliwą w sałatce czy kromką z masłem.
Oczywiście podczas samej kuracji izotretinoiną ważne jest ograniczenie ilości tłuszczy w diecie, ze względu na niekorzystny wpływ tego leku na profil lipidowy krwi.

Podczas leczenia należy unikać suplementów z wit. A, przyjmowania dużej ilości pokarmów ze znaczną jej zawartością (np. dynia, marchew), oraz innych suplementów diety, które mogą działać wraz z izotretinoiną niekorzystnie na wątrobę. Niewskazane jest również spożywanie alkoholu, który będzie zmniejszał szansę na powodzenie terapii.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV