Witam.Trzy miesiące temu wykonując ćwiczenia na ławeczce leżąc z hantlami doznałem urazu w okolicy l

5 odpowiedzi
Witam.Trzy miesiące temu wykonując ćwiczenia na ławeczce leżąc z hantlami doznałem urazu w okolicy lewego barku.Po miesiącu wykonałem badanie USG , które wykazało " Stan po częściowym znacznego stopnia przerwaniu ścięgna mięśnia piersiowego większego z rozległym krwiakiem o niejednorodnej echo strukturze długość 60mm szerokość 45mm i grubości 10mm.W obrębie tkanek miękkich nie znaleziono zmian ogniskowych litych i torbieli.Nie znaleziono zwiększonej ilości płynów w zachyłku ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia.Ścięgna i mięśnie stożka rotatorów w Usg bez zmian.Nie znaleziono zwiększonej ilości płynu w jamie stawu i klatce pod barkowej.Powierzchnia warstwy korowej głowy kości ramienia gładka ". Po badaniu Kontrolnym USG wykonanym miesiąc po pierwszym krwiak znacznie się wchłonął.Czasami odczuwam dyskomfort w barku,lekki ból.Ścięgno przy napięciu mięśni przebiega inaczej niż z prawej strony.Czy taki uraz wymaga leczenia operacyjnego ? Jeżeli tak to gdzie taka operację można wykonać ?
Jeżeli uszkodzenie dotyczyło połączenia mięśniowo - ścięgnistego to jeżeli postępowanie było prawidłowe powinno dojść już do zrostu. Natomiast jeżeli uszkodzony był przyczep do kości problem może być trudniejszy. Właście leczenie można określić w odniesieniu do stopnia uszkodzenia a przede wszystkim aktualnego stanu ramienia.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

po okresie o jakim Pan pisze leczenie szkodzeń w obrebie m.piersiowego wiekszego jest niemal niemozliwe, sens leczenie w przpadku masywnych uszkodzeń dotyczy przede wszystkim zawodowych sportowców i wymaga doświadczenia od lekarza podejmujacego się takiego leczenia Wiekszość tego typu obrażeń goi sie w przebiegu leczenia nieoperacyjnego pozostawiając niewielka deformację, ale siła mięśniowa zostaje zazwyczaj zachowana
Nie. Uszkodzenie przyczepu mięśnia piersiowego wystarczy zaopatrzyć metodą kinesiotapingu (naklejanie taśm w przebiegu mięśnia). Asymetria ustawienia przyczepu wynika z tego, że po uszkodzeniu mięsień się obkurcza. Nie traci przy tym swojej funkcji. Jest to defekt kosmetyczny. Nie polecam leczenia operacyjnego, ponieważ po dluższym czasie od momentu uszkodzenia włókna mięśniowe "przyrastają" do podłoża i trudno, a właściwie niemożliwym jest ich wypreparowanie i ponowne przyczepienie w pierwotnym miejscu. Aby wyrównać asymetrię można ewentualnie zastosować wypełniacze tkanek stosowane w medycynie estetycznej.
Urazy sportowe w obrębie mięśnia piersiowego większego należą do rzadkości, stąd też nie ma ściśle sprecyzowanych metod leczenia. Decydującym jest badanie fizykalne ze zwróceniem szczególnej uwagi na zakres ruchomości stawu ramienno-łopatkowego oraz ocenę siły mięśniowej .Do rozważenia wykonanie badania MRI, które może uwidocznić ew.infiltrację kanki tłuszczowej, zanik mięśnia czy retrakcję ścięgna. W większości przypadków mimo deformacji estetycznej zalecane są metody zachowawcze.
W opisanej sytuacji nie ma raczej wskazan do leczenia operacyjnego, jednak ostateczna decyzja jest mozliwa jedynie po przeprowadzeniu badania ortopedycznego uzupelnionego o badania obrazowe