Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak i kiedy powiedzieć mojemu dziecku i tragiczn

3 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak i kiedy powiedzieć mojemu dziecku i tragicznej śmierci jej. Biologicznego ojca? Nie chce okłamywać dziecka ale ta myśl że będę musiała jej powiedzieć że mój mąż nie jest jej prawdziwym tata porostu mnie paraliżuje. Tym bardziej że on ja kicha jak własną córkę i tak samo jak ja boi się że ona się od nas odwróci...
Pytanie o to, kto bardziej chce o tej smierci rozmawiac. Pani czy corka. Mam poczucie, ze w Pani to mocniej siedzi i Pania to bardziej niepokoi. Najpierw wiec proponowalbym zadbanie o siebie i swoje przezycia zwiazane z ta tragiczna smiercia, zaloba i jej przepracowaniem. Jesli bedzie Pani miala osobisty i "dobry" kontakt (otwartosc, akceptacje) to bedzie Pani latwiej podejmowac rozmowy z corka na te tematy. Nie zapytuje o jej wiek i inne okolicznosci, bo zakladam, ze pierwszy krok (ze soba) rozwazyc musi najpierw Pani.

Również proponuję najpierw zadbać o siebie a dopiero później rozmowa z córką. Chodzi też o to by u siebie zmniejszyć i wyciszyć negatywne emocje i później starać się wytłumaczyć dziecku najprościej jak to tylko możliwe (kwestia tego ile dziecko ma lat ) Pozdrawiam KW
Zanim porozmawia Pani z dzieckiem, zachęcam do zadbania o siebie i przygotowania się do rozmowy na ten temat pod okiem psychoterapeuty. Przepracowanie żałoby jest istotnym elementem. Pozdrawiam