Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące Córki. Ma prawie 10 lat. Chodzi do 3 klasy, ma bardzo do

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,
mam pytanie dotyczące Córki.
Ma prawie 10 lat. Chodzi do 3 klasy, ma bardzo dobra pamięć, szybko uczy się tekstów. Czytanie głośne idzie jej przeciętnie. Ale po cichu czyta dobrze i nie ma problemu z rozumiem tego, co czyta. Liczy także dość dobrze.
Pani Wychowawczyni sugeruje mi, że powinnam zgłosić się do poradni, bo moja Córka dość często "zjada" literki. Kiedy przepisuje coś z tablicy lub w pisaniu tekstu czytanego przez Panią (np. w trakcie dyktand) nie są to błędy ortograficzne, tylko takie braki w słowach np: pojedncze- brakuje y, albo nauczciel- znów brak y, pierwszm- znów y... często się to pojawia. Nauczycielka twierdzi, że nie wie z czego to może wynikać. Ja w sumie też nie wiem. Córka słyszy dobrze, ładnie śpiewa, potrafi pięknie i bardzo starannie kolorować i malować, wykonuje misterne hafty diamentowe.
Czy zjadanie literek jest kwestią rzeczywiście jakiejś wady i powinnam udać się z nią na konsultacje? Czy wystarczą tutaj jakieś ćwiczenia? Jeśli tak to jakie?

Dziękuję za każdą odpowiedź
Małgorzata
Dzień dobry, Zrozumiałe jest, że martwisz się o obserwowane trudności związane z czytaniem i pisaniem u swojej córki. Jednakże, ważne jest, abyś pamiętała, że jednorazowe trudności w nauce czytania i pisania nie zawsze oznaczają obecność poważnej wady. Niemniej jednak, skonsultowanie się z profesjonalistą, takim jak pedagog, psycholog szkolny czy specjalista ds. edukacji specjalnej, może dostarczyć dodatkowego zrozumienia sytuacji.

Oto kilka możliwych przyczyn problemów, które opisałaś, oraz sugestii, co możesz zrobić:

Wizyta u specjalisty:
Zgłoszenie się do poradni pedagogiczno-psychologicznej może być dobrym krokiem, ponieważ specjaliści tam zatrudnieni mogą przeprowadzić dokładne badania i ocenę umiejętności czytania i pisania. Mogą także zidentyfikować ewentualne trudności i zalecić dalsze kroki.

Ćwiczenia na poprawę umiejętności:
Możesz również wspomagać córkę w domu poprzez różne ćwiczenia. Na przykład:

Ćwiczenia ortograficzne: Stworzcie razem zabawne gry ortograficzne, które pomogą w utrwalaniu poprawnych zapisów słów.
Czytanie głośne: Zachęcaj córkę do czytania głośnego, co może pomóc w zwróceniu uwagi na poszczególne dźwięki i litery.
Wsparcie nauczyciela:
Skonsultuj się również z nauczycielem córki, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat obserwowanych trudności. Może ona zaproponować dodatkowe ćwiczenia, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka.

Badania słuchu i wzroku:
Upewnij się, że zbadano słuch i wzrok córki. Czasami problemy ze słuchem lub wzrokiem mogą wpływać na zdolności czytelnicze i pisarskie.

W każdym przypadku, wczesna interwencja i współpraca z nauczycielem oraz specjalistami edukacyjnymi mogą pomóc w zidentyfikowaniu ewentualnych problemów i opracowaniu skutecznych strategii wspierających rozwój umiejętności czytania i pisania u Twojej córki.

Dzień dobry, warto udać się do poradni w celu wykluczenia dysleksji rozwojowej o charakterze dysortografii. Pozdrawiam