Witam serdecznie, mam kupiony suplement cytrynianu magnezu i producent zaleca przyjmowanie raz dzien

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, mam kupiony suplement cytrynianu magnezu i producent zaleca przyjmowanie raz dziennie 2 gram co daje 375mg jonów magnezu, załóżmy, że jakimś cudem nie dostanie się biegunki, czy taka ilość naraz wchłonie organizm? i czy jesli nie wystapi biegunka tzn, ze organizm rzeczywiscie ma zwiekszone zapotrzebowanie, ładnie sie wszystko wchlonelo i dlatego nie wystapi biegunka? Ps. jeśli ktoś ma duze niedobory magnezu, niestey tak wyszlo w badaniach-za duzo kawy to jak najszybciej i najskuteczniej wysycic organizm magnezem, objawy przeszkadzaja naprawde w normalnym funkcjonowaniu, czy jak powiedzmy dawka dzienna to wlasnie te 375mg to jakie zapotrzebowanie ma np osoba z duzym niedoborem? 1000mg? czy przy duzych niedoborach mozna wtedy chociaz brać poł dawki z 375mg czy to i tak ciągle za duzo naraz? Błagam o jakaś poradę bo chcialabym, zeby te objawy juz zaczely mijać, a jestm dopiero na samym poczatku uzupelniania braków, Wszystkiego dobrego dla Panstwa:)
Magnez przyjmowany w mniejszych ilościach a częściej (nawet 3-5 razy dziennie) w ciągu dnia wykazuje lepsze wchłanianie. To czy magnez dotrze do komórek można sprawdzić wykonując badanie magnezu w erytrocytach. Zmagasz się z tężyczką utajoną?

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, przede wszystkim byłoby wskazane udać się do lekarza, który poprzez zlecenie badań krwi może ocenić (ewentualne) inne niedobory (potas, wapń), które także należałoby uzupełnić (o ile wystąpią). Lekarz pomoże też ocenić, czy nie byłoby wskazane podawanie magnezu dożylnie (niewielki odsetek przypadków). No i ostatecznie pomoże kontrolować leczenie hipomagnezemii poprzez określenie "harmonogramu" badań poziomu magnezu we krwi, co należy wykonywać regularnie podczas leczenia niedoboru.

Samo leczenie niedoboru magnezu zawsze powinno opierać się na usunięciu przyczyny jego wystąpienia - to jest najskuteczniejsze. Poza tym, należy zwiększyć spożycie produktów bogatych w magnez i wprowadzić suplementację magnezu w ilości 200 mg/dob, rozłożonych na 2-4 porcje. Preparat powinien być zgłoszony jako lek, zawierać także witaminę B6. Taka ilość w połączeniu z dietą jest wystarczająca do wyrównania niedoborów. O wyższych dawkach powinien decydować lekarz mając zebrany pełny wywiad.

Pozdrawiam, Sławomir Kula (dietetyk, Poznań)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.