Witam serdecznie, czy to możliwe przy schorzeniach psychiki (depresyjne, lękowe) może być bardzo

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,

czy to możliwe przy schorzeniach psychiki (depresyjne, lękowe) może być bardzo podwyższony cholesterol pomimo diety niezbyt "tłustej"?
Inaczej mówiąc te zaburzenia mają coś współnego z tym podwyższeniem?

(Proszę bardzo jeśli można o odpowiedż najlepiej osoby mającą specjalizację psychodietetyki)
Witam. Poziom cholesterolu rzadko kiedy wynika z tłustej diety. Mam sporo klientów, którzy jedząc tłusto mają poziom niski oraz takich, którzy jedząc "chudo" mają poziom wysoki. Ilość cholesterolu we krwi ma inną przyczynę. Należy pamiętać, że wątroba produkuje jej tyle, ile potrzebuje. Jeśli jest jej duzo, znaczy tyle, że w organizmie cos się dzieje. Powodów jest sporo, m.in. stany zapalne, ubytki w naczyniach krwionośnych, stres, przyjmowane leki. Zatem może być tak, że u Pani ma to związek ze stanami depresyjno-lękowymi, tym bardziej, jeśli przyjmuje Pani leki. Pozdrawiam serdecznie i życzę Pani dużo zdrowia!

Dzień Dobry
Badania wykazują, że osoby które przyjmują pewnego rodzaju leki na zaburzenia psychiczne mają podwyższone stężenie całkowite cholesterolu. Trzeba byłoby również wziąć pod uwagę czy przy tego rodzaju zaburzeniach współistnieje otyłość, szczególności typu trzewnego, stan insulinooporności która ma ogromny wpływ na lipidy w organizmie. Niestety w tym przypadku jest zbyt mało danych które pozwolą zdiagnozować przyczynę podwyższonego cholesterolu.
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz