WitamProszę o wydanie opinii nt. leczenia uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej TFCC. Konsult

4 odpowiedzi
Witam
Proszę o wydanie opinii nt. leczenia uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej TFCC. Konsultowałem problem z trzema lekarzami ale chciałbym poznać Państwa zdanie ze względu na dużą rozbieżność dotyczącą dalszego leczenia.

Przyczyna:
Upadek na wyprostowaną rękę podczas kolizji na motocyklu – sierpień 2017.

ROZPOZNANIE:
-Skręcenie nadgarstka stopnia drugiego (na początku: niewielki obrzęk, ograniczenie ruchomości);
-Stabilność w dalszym stawie promieniowo-łokciowym zachowana;
-Rotacja zewn. przedramienia 85, wew. 85;
-stabilność nadgarstka zachowana (na początku występowało uczucie „przeskakiwania” ale ustało); -dodatnie testy kompresyjno-nadgarstkowe w pozycji neutralnej (co oznacza?);
nieznaczna bolesność dalszego więzadła promieniowo-łokciowego po stronie grzbietowej;

MRI bez kontrastu (wykonane końcem października 2017).
-Dyskretnie zwiększona ilość płynu w stawie promieniowo-nadgarstkowym.
-Kompleks chrząstki trójkątnej o zachowanej ciągłości, w części przyśrodkowej od strony wyrostka rylcowatego o zatartych obrysach i niejednorodnej częściowo podwyższonej intensywności sygnałów-częściowe uszkodzenie.
-Pozostały aparat więzadłowy garstka prawidłowy.
-Struktury ścięgien i mięśni objęte zakresem skanowania prawidłowe.
-Kanał garstka oraz nerw pośrodkowy bez odchyleń od normy.
-Poza tym uwidocznione struktury chrzęstne i kostne w badanym zakresie prawidłowe.
-Innych zmian nie uwidoczniono.
Wnioski: Częściowe uszkodzenie kompleksu chrząstki trójkątnej z niewielkim wysiękiem w stawie promieniowo-nadgarstkowym.
-USG w grudniu potwierdziło wysięk widoczny na MRI.
-WNIOSKI:
-częściowe uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej TFCC
- naderwanie więzadła promienowo-łokciowego-grzbietowego nadgarstka prawego

Objawy:
Aktualnie nadgarstek boli przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów; pchaniu np. cięższych drzwi; czasem zaboli w pozycji neutralnej (najczęściej na koniec dnia). Przy używaniu myszki komputerowej lub odginaniu nadgarstka czuć ból na odcinku od nadgarstka do palców.
Boli przy trzymaniu czegoś wymagającego duże rozwarcie dłoni np. gruby segregator.
Przy próbie wykonania pompki lub podciągnięcia się na drążku czuć niewielki ból przy zewnętrznej stronie nadgarstka.

Ręka była unieruchomiona w ortezie przez blisko 2 miesiące.
Aktualnie orteza używana sporadycznie tylko w przypadku mocnego obciążania ręki.

MOJE CZEKIWANIA:
Zdolność do uprawiania sportu typu: siłownia, snowboard, motocykl, sporty walki, wspinaczka bez ryzyka pogłębienia uszkodzeń lub ryzyka nabawienia się kolejnych w związku z brakiem wyleczenia uszkodzenia chrząstki.
Ból: dobrze jak by ustąpił, ale nie wymagam 100% niwelacji.

ZALECENIA LEKARZA PROWADZĄCEGO - NR1:
-OPCJA NR 1: wzmocnić mięśnie poprzez proste ćwiczenia i nie robić nic więcej jeśli nie przeszkadza mi ból i nie potrzebuje sprawnej ręki w 100%;
-OPCJA NR 2: artroskopia nadgarstka jeśli chcę mieć rękę sprawną w blisko 100% (minusy: koszt, ryzyko komplikacji /niskie, ale jednak występuje i można uszkodzić jakiś nerw/, ból nie ustąpi w 100%)

ZALECENIA LEKARZA NR2 (1 wizyta wraz z obszernym badaniem nadgarstka i analizą MRI)
-tylko i wyłącznie artroskopia z zeszyciem kompleksu chrząstki trójkątnej (przeprowadzona jak najszybciej). W obecnym stanie mogę uszkodzić sobie ten nadgarstek bardziej przy mocnej eksploatacji typu sport i mieć problem z rozmiękaniem błony maziowej. Po operacji rozpocząć rehabilitację.

ZALECENIA LEKARZA NR3 (1 szybka wizyta: usg(potwierdzony wysięk), niechętna analiza MRI):
-tylko i wyłącznie rehabilitacji, ponieważ artroskopia nic mi nie pomoże. Nie można zeszyć, doszyć ani zregenerować chrząstki. Przy zabiegu można jedynie oczyścić chrząstkę. Ryzyko jest bardzo duże i prędzej stracę czucie, ograniczę ruchomość niż zauważę poprawę.

Do momentu wizyty u lekarza NR3 byłem przekonany do artroskopii, teraz mam wątpliwości co do jej konieczności. Bardzo proszę o opinię.
Dysponuje również badaniem MRI, które mogę udostępnić.
Z góry dziękuję!
Najprostsze rozwiązanie typu 'wilk syty i owca cała' to odbyć rehabilitację i ocenić efekty. Nie ma żadnego ryzyka a w przypadku braku oczekiwanych wyników artroskopie zawsze można przeprowadzić potem,

To bardzo obszerne pytanie lecz jednak nie sposób jednoznacznie zakwalifikować Pana do leczenia bez badania klinicznego i oceny obrazów MRI. Podane przez Pana informację mogą wskazywać na spodziewany lepszy wynik leczenia operacyjnego uszkodzenia nadgarstka.
Z opisu wynika, że mamy do czynienia z niezbyt dużymi zmianami zarówno strukturalnymi, jak i funkcjonalnymi. Leczenie operacyjne zawsze niesie za sobą pewne ryzyko powikłań i pewnego okresu rekonwalescencji. Diagnostyka na odległość i to tylko na podstawie opisów nie jest najbardziej szczęśliwą formą oceny stanu zdrowia pacjenta. Trudno tym bardziej o podjęcie trafnej decyzji na temat taktyki postępowania. Biorąc pod uwagę całość opisów podjąłbym jednak ryzyko leczenia zachowawczego pozostawiając w odwodzie leczenie operacyjne jako alternatywę przy braku postępów po leczeniu zachowawczym.
Zapraszam po opinię fizjoterapeuty/osteopaty. Takie leczenie może być różne zależnie od objawów. Należałoby najpierw zdiagnozować z czym jest problem i na tej podstawie dobrać leczenie. zapraszam do gabinetu
pozdrawiam
Konrad Skrzat