Witam, poszukuje psychoterapeuty, ktory prowadzil z powodzeniem terapie osob zmagajacych sie z emeto

2 odpowiedzi
Witam, poszukuje psychoterapeuty, ktory prowadzil z powodzeniem terapie osob zmagajacych sie z emetofobia. Corka 13 lat zmaga sie z nawrotem tej fobii od 4 miesiecy.
Dzień dobry, polecam panią Monikę Drobnik, ale nie jestem pewna, czy prowadzi również dzieci, proszę sprawdzić.
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest skuteczną metodą leczenia emetofobii, czyli lęku przed wymiotami. Ta forma terapii skupia się na zmianie myśli i zachowań, które prowadzą do lęku przed wymiotami. Oto kilka głównych elementów terapii CBT dla emetofobii i krótki opis tego, jak powinna wyglądać, może będzie to dla Pani cenne:

Edukacja: Pacjent dowiaduje się więcej na temat emetofobii, co pomaga zrozumieć, że lęk ten jest często irracjonalny i niebezpieczeństwo wymiotów jest zazwyczaj przeceniane.

Uczenie relaksacji: Pacjent uczy się technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, aby radzić sobie ze stresem i lękiem, gdy pojawia się myśl o wymiotach.

Narażanie się na obawy: Terapeuta pomaga pacjentowi stopniowo narażać się na sytuacje związane z wymiotami, zaczynając od tych, które wywołują minimalny lęk, a następnie stopniowo zwiększając stopień trudności.

Praca nad myśleniem irracjonalnym: Pacjent analizuje i zmienia myśli negatywne i irracjonalne, które prowadzą do lęku przed wymiotami. Może to obejmować identyfikację i wyzwanie myśli katastroficznych, takich jak przekonanie, że wymioty są nie do zniesienia czy zagrażają życiu.

Trening umiejętności radzenia sobie: Pacjent uczy się zdrowych strategii radzenia sobie z lękiem i stresem, zamiast uciekać od nich lub stosować szkodliwe mechanizmy radzenia sobie, takie jak unikanie sytuacji związanych z wymiotami.

Terapia CBT dla emetofobii może być bardzo skuteczna, zwłaszcza gdy jest prowadzona przez doświadczonego terapeutę specjalizującego się w zaburzeniach lękowych. Ważne jest regularne uczestnictwo w sesjach terapeutycznych i konsekwentne praktykowanie technik poza sesjami terapeutycznymi. Proszę pamiętać, że terapia to praca długoterminowa i efekty niestety nie zawsze przychodzą tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. Życzę dużo siły i powodzenia!

Dzień dobry, terapia CBT to właściwy nurt w leczeniu emetofobii. Jeśli dziecko ma nawroty, rozważyłabym konsultację z lekarzem psychiatrą. Być może konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii. Czasami bez wprowadzenia leków na jakiś czas nie udaje się przeprowadzić skutecznie psychoterapii. Życzę powodzenia!