Witam, ostatnio nie mogę się wyspać. Śpię ok 8/ 8 i pol h. Budze sie kilka razy w nocy bez powodu

4 odpowiedzi
Ostatnio nie mogę się wyspać.
Śpię ok 8/ 8 i pol h. Budze sie kilka razy w nocy bez powodu po czym od razu ponownie zasypiam. Przewaznie jest to co ok 2h. Nie mam problemu z zasypianiem ale z pobudkami juz tak. W dzien jestem strasznie zmeczony i czuje jakbym mial suche oczy. Ogólnie to przespał bym cale zycie bo czy spie 6 czy 12 godzin dalej jestem zmeczony. Tarczyca, magnez, glukoza w normie. Dopadaja mnie jakies dziwne leki, serce wali i zle sie czuje psychicznie - i tak jest kilka dni po czym mija. Ograniczylem kofeine do zera, z papierosow nie zrezygnowalem ale watpie zeby to byl problem. Czesto tez sie zdaza ze nie moge nabrac tchu i biore gleboki wdech az ziewne i wtedy czuje jakbym dopiero sie dotlenil. Czy to moga byc zaburzenia psychiczne? Czy to moze byc spowodowane zlym odżywianiem? Rzadko jadam owoce, aktualnie malo jem i czuje sie najedzony a tak to przewaznie jadam obiad w domu i fast foody ma kolacje. Nie mam nadwagi. Wzrost 175cm i 72kg.
Dzień dobry. Sen jest bardzo wrażliwy na wszystko, na co tylko może - na dietę, aktywność fizyczną, ale też zmartwienia, stresy, zalegające sprawy etc. Specjalista dietetyk biłby na alarm - fastfoody uwalniają szybko energię, a takie działanie może się organizmowi przydać bardziej w 1. części dnia przed jakimś zadaniem, już pomijając kwestie wartości odżywczych. Nie wiadomo, czy Pana zapotrzebowanie na energię wieczorami nei jest objawem tego samego, o czym komunikują trudności z wypoczynkiem w nocy. Dlatego proponowałabym 2 równoległe rozwiązania. Po 1. warto porozmawiać z psychologiem o swoich zdarzeniach dnia codziennego i tym, jak Pan do nich podchodzi, jak je przeżywa bądź nie przeżywa. Rzecz druga - zachęcam do odwiedzenia dietetyka, który będzie w stanie zareagować na Pana potrzeby energetyczne i może zaproponować sposób na ich wyrównanie. Życzę wszystkiego dobrego.

Na zaburzenia snu i uciążliwe poczucie zmęczenia dobrze działa terapia jasnym światłem--fototerapia. Mechanizm działania opisany jest na stronie jasne-jakslonce.pl.
Dzień dobry.
Z Pana wiadomości wynika, że trudności z wysypianiem się mocno wypływają na Pana codzienne życie. Dodatkowo zauważam, że jest Pan wrażliwy na sygnały płynące z ciała, a zmęczenie daje się Panu we znaki. Zastanawiam się, czy był taki moment w Pana życiu, kiedy czuł się Pan wypoczęty, mniej zmęczony, z większą energią? Jeśli tak proszę zastanowić się nad tym - co wtedy było inaczej w Pana życiu?
Zachęcam do zastanowienia się nad tymi kwestiami, tym bardziej, że mam wrażenie, że jest Pan osobą wnikliwą i nastawioną na poszukiwanie rozwiązania swojego problemu.
Warto również rozważyć konsultację psychologiczną - czasami już jedna rozmowa z osobą, która patrzy na nas z dystansu, może być pomocna.
Zyczę wszystkiego dobrego!
Dzień dobry. Przyczyny Pańskiego problemu mogą być różne, ponieważ na sen wpływa wiele czynników. Jeśli lęki i nieprzyjemne sygnały płynące z Pańskiego ciała pojawiły się pierwsze, istnieje możliwość, że problemy o podłożu psychologicznym są powodem. W przypadku, gdy jest odwrotnie, to polepszenie higieny i komfortu snu mogą skutecznie zmniejszyć częstotliwość nieprzyjemnych epizodów. Dobrym początkiem może być poprawa diety i wdrożenie umiarkowanej i przyjemnej aktywności fizycznej, dzięki czemu poziom stresu się obniży, a sen pogłębi. Pozdrawiam i życzę sukcesów.