Witam Od kilku lat nasila się u mnie uczucie scisnietego gardła w sytuacjach stresowych co paralizu

4 odpowiedzi
Witam
Od kilku lat nasila się u mnie uczucie scisnietego gardła w sytuacjach stresowych co paralizuje mi zycie (wymioty, problem z pojsciem do dentysty i otwarciem ust, problem z pobraniem w jakikolwiek sposob wymazu z nosa czy gardła itp). W jaki sposób mogę sobie pomóc aby pozbyć sie lub zminimalizowac tą dolegliwość?
Proszę skonsultować objawy z lekarzem psychiatrą, konsultacja psychoterapeutyczną też wskazana w celu znalezienia przyczyny powstałych trudności.

Sugeruję konsultację psychologiczną.
Z Pani opisu wynika, że przeżywane emocje w wymagających sytuacjach, znacząco utrudniają Pani funkcjonowanie. Sugeruję konsultację z psychoterapeutą, aby przyjrzeć się temu, jakie myśli i wcześniejsze doświadczenia spowodowały takie reakcje w sytuacjach stresowych i jaki rodzaj wsparcia byłby dla Pani najbardziej właściwy. Pozdrawiam serdecznie. Agata

Witam serdecznie. Rozumiem, że uczucie ściskanego gardła w sytuacjach stresowych sprawia, że doznaje Pani znacznych trudności w codziennym funkcjonowaniu. To, co opisuje Pani, może być związane z lękiem lub napadem paniki. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc w łagodzeniu tych objawów:
1)Zrozumienie objawów: Edukacja na temat lęku i jego fizycznych objawów może pomóc Pani zrozumieć, że to, co doświadcza Pani, jest związane z reakcją organizmu na stres, a nie z jakimś niebezpieczeństwem.
2)Techniki oddechowe: Ćwiczenia oddechowe, takie jak powolne, głębokie oddychanie, mogą pomóc w łagodzeniu napięcia i uczucia ściskanego gardła. Praktykowanie ich regularnie może przynieść ulgę.
3)Relaksacja: Regularne stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, czy progresywna relaksacja mięśniowa, może pomóc w zmniejszeniu napięcia ciała i lęku.
4)Terapia: Skorzystanie z terapii behawioralnej, zwłaszcza terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), może pomóc zidentyfikować myśli i wzorce myślowe, które utrzymują objawy lęku. Terapeuta może pomóc Pani wypracować strategie zarządzania tymi myślami i reakcjami.
5)Unikanie stresorów: Próba identyfikacji i ograniczenia sytuacji wywołujących stres może pomóc w minimalizowaniu objawów. To może obejmować też pracę nad tym, jak radzić sobie z sytuacjami stresowymi w bardziej adaptacyjny sposób.
6)Farmakoterapia: Konsultacja z psychiatrą lub lekarzem może doprowadzić do ewentualnej farmakoterapii, która w połączeniu z terapią może pomóc w zarządzaniu lękiem i objawami.
Ważne jest, aby uzyskać wsparcie specjalisty, takiego jak psychoterapeuta lub psychiatra, aby dostosować podejścia i techniki do Pani indywidualnych potrzeb i sytuacji. Terapia może pomóc Pani zrozumieć głębsze przyczyny tych objawów i nauczyć radzenia sobie z nimi w sposób bardziej efektywny.