Witam, od dziecka nie bardzo lubiłam mięsa ale jadłam (zawsze zmuszano mnie do jedzenia mięsa).

2 odpowiedzi
Witam,

od dziecka nie bardzo lubiłam mięsa ale jadłam (zawsze zmuszano mnie do jedzenia mięsa). Zeszłego roku w lato miałam odruchy wymiotne (nie wymiotowałam tylko tak się czułam) na widok bądź zapach mięsa (każdy rodzaj mięsa). Natomiast, od roku - półtora obrzydziło mi się mięso całkowicie. Zjem trochę ale później następuje taki moment, że czuję jak by mi coś stało w gardle. Jak jestem sama to po prostu mięso wyrzucam, jak jestem gdzieś (u mamy) to mięso popijam wodą aby jakoś go zjeść. Chodzę na siłownie aby przytyć, ale bez mięsa raczej się nie uda.

Problem z mięsem mam jeżeli chodzi o takie dania domowe, ale jak jem dania chińskie lub pizza to już tego problemu nie ma. Jest tylko zmuszanie się do jedzenia.

Ponadto, jak na swój wiek i wzrost (23 / 170) jem za mało, jak dziecko, 3-4 ziemniaki i jakiś mały kawał mięsa. A jak jestem gdzieś w gościach to w ogóle wolę nic nie jeść, bo nie wiem czy cudze jedzenie będzie mi smakowało, więc jem tylko dania teściowej i swojej mamy lub babci. Na uczelni, np., biorę tylko ziemniaki i jakąś surówkę.

Czy można to jakoś "naprawić" lub czym mogę zamienić mięso aby przybrać na wadzę?

z góry dziękuję
Dzień dobry! Zrozumiałam, że masz pewne obawy dotyczące swojego żywienia i chciałabym pomóc Ci znaleźć odpowiednie rozwiązania. Podstawą przybierania na wadze jest nadwyżka kaloryczna, czyli spożywanie większej ilości kalorii, niż Twoje ciało potrzebuje do podtrzymania aktualnej wagi. Istnieje wiele roślinnych źródeł białka, które mogą pomóc Ci zbilansować dietę bezmięsną. Przykłady takich źródeł białka to: soczewica, ciecierzyca, tofu i tempeh, orzechy i nasiona (migdały, orzechy nerkowca, orzechy włoskie, oraz nasiona chia, siemię lniane i dyni, zawierają nie tylko białko, ale także zdrowe tłuszcze i błonnik). Przykładowe dania roślinne, które można włączyć do swojej diety, to: sałatki z dodatkiem orzechów, nasion, awokado lub tofu, makarony pełnoziarniane z warzywami i pesto z bazylii lub orzechów, zupy na bazie warzyw z dodatkiem roślinnych białek, takich jak soczewica czy ciecierzyca, fasolka po bretońsku z dodatkiem warzyw i przypraw, burger roślinny z soczewicy lub fasoli z dodatkami, takimi jak kiełki, warzywa i sosy roślinne, curry warzywne z tofu lub ciecierzycą, podane z ryżem. Aby zwiększyć spożycie kalorii, można rozważyć również inne źródła energii, takie jak zdrowe tłuszcze (np. awokado, oliwa z oliwek, orzechy) oraz węglowodany złożone (np. pełnoziarniste produkty zbożowe, bataty). Staraj się spożywać większe porcje posiłków, a także rozważ dodawanie zdrowych przekąsek między posiłkami. W przypadku twojego niechęci do mięsa i jedzenie potraw przygotowanych przez inne osoby warto skonsultować się z psychodietetykiem. Specjalista ten pomoże Ci zrozumieć korzenie Twojego problemu i zaoferuje wsparcie psychologiczne oraz dietetyczne w celu znalezienia rozwiązania. Pamiętaj, że każdego dnia organizm potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Ważne jest, aby dostarczać mu różnorodne produkty i dbać o równowagę żywieniową. Jeśli jesteś niepewna, jak prawidłowo zbilansować swoją dietę bezmięsną, warto skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem, który dobierze dla Ciebie odpowiednie opcje żywieniowe. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz dalszych informacji, chętnie Ci pomogę. Pamiętaj, że indywidualne konsultacje z dietetykiem będą najbardziej skutecznym sposobem rozwiązania Twoich konkretnych potrzeb żywieniowych. Znając Twój aktualny stan zdrowia, preferencje żywieniowe i cele dotyczące przybierania na wadze, dietetyk będzie w stanie opracować spersonalizowany plan żywieniowy, który pomoże Ci osiągnąć zamierzone rezultaty. Mam nadzieję, że te informacje będą dla Ciebie pomocne. Jeśli masz dalsze pytania, jestem tutaj, aby Ci pomóc!
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witaj, dziękuję, że o tym napisałaś, ponieważ jest mnóstwo osób które borykają się z tym problemem. Na szczęście jest coraz więcej produktów, które z powodzeniem zastąpią mięso, będą wpływać na polepszenie samopoczucia i dobre wyniki badań. Mówię tutaj o strączkach, można je wykorzystać do wielu dań np. spaghetti z soczewicą, pulpety z soczewicy, dodatek ciecierzycy, fasoli, kukurydzy, soczewicy do sałatek, pasztety z soczewicy, ciecierzycy. Na mojej stronie znajdziesz bezpłatny ebook wege, który możesz pobrać i korzystać. Warto skontrolować swoje wyniki krwi i upewnić się, że wszystko jest ok. Brak przybierania na masie ciała może mieć też podłoże zdrowotne. W laboratoriach są specjalne pakiety badań dla wegetarian, które pozwalają sprawdzić stan zdrowia osób które nie jedzą mięsa. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym temacie zapraszam do siebie. Pozdrawiam Elżbieta Bujak
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.