Witam. Nazywam się Asia, i mam 16 lat. Mój problem jest dość nietypowy. Albo mi się tak tylko wydaję

1 odpowiedzi
Witam. Nazywam się Asia, i mam 16 lat. Mój problem jest dość nietypowy. Albo mi się tak tylko wydaję. Ale do rzeczy. Mam bardzoo duży problem z zaufaniem, z dotykiem, lękami sama nie wiem jakimi. Problem zaczął się wtedy, kiedy poznałam chłopaka który mnie szantarzowal, oraz dotykał. Lecz nikt się o tym nie dowiedział. Przeprowadziłam się i sprawa ucichła. Było to 3 miesiące temu. Od około miesiąca, zachowuje się bardzo dziwnie, jakbym stała się inną osobą niż byłam. Nie ufam nikomu, przyjaciółce którą znam 11 lat, rodzinie, po prostu nikomu. Gdy poznałam chłopaka, coś mnie odpychało od niego, jak mnie dotknął, przytulił, wtedy ogarniał mnie stres, strach że najchętniej to bym uciekła. Nie lubię byc dotykana przez nikogo. Boję się przejść obok grupki osób, boję się chodzić sama po dworze. Boję się poznawać nowe osoby. Po prostu ogarnia mnie wtedy wielki strach, jakby wszyscy byli przeciwko mnie. Jakby każdy na mnie patrzał, lub chciał mi coś zrobić. Przestałam wychodzić z domu, bo wszędzie muszę dojeżdżać autobusami, a boje się do nich wsiąść. Wszyscy zauważyli że coś jest nie tak, stałam się nerowa i nie dotykalska. Zapomniałam to, co było 3 miesiące temu, a od tych 3 tygodni czuje, jakby to nadal trwało, i że się nigdy nie skończy. Co mam robić? Przeczekać aż przejdzie? Z kim porozmawiać, jak sama sobie nie potrafię zaufać?
Przede wszystkim warto zwrócić się do osoby, która wysłucha, będzie towarzyszyć we wspólnym wybraniu się do specjalisty. Może rodzica? Jeśli nie ma takiej osoby, zachęcam do skorzystania z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, można tam dostać konkretne wskazówki. Jeśli w szkole jest psycholog, choćby pracował zdalnie, też może okazać się pomocny. Zachęcam też do konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą w lokalnej poradni. Nie powinnaś zostać z tym sama.