Witam. Mam taki problem, który utrudnia mi funkcjonowanie w życiu. Od dłuższego czasu dokuczają mi c

2 odpowiedzi
Witam. Mam taki problem, który utrudnia mi funkcjonowanie w życiu. Od dłuższego czasu dokuczają mi ciągłe myśli. Nie są to myśli jakieś tragiczne że coś mi się stanie tylko zwykły natłok myśli np w pracy myślę o domu a w domu myślę o pracy. Myślę dosłownie o wszystkim w jednej minucie jest to kilka myśli. Nie potrafię się wyciszyć przez to i normalnie funkcjonować. Bawię się z dzieckiem a myślę o czymś innym. Robię zakupy a myślę o czymś innym np co będzie jutro za miesiąc albo za rok. Potrafię wstać rano i cieszyć się życiem a gdy jadę do pracy to już mam myśli czy znowu będę się źle czuł i się nakręcam. Do tego też dochodzi niespokojny sen. Czy jest to nerwica czy cokolwiek innego? Da się z tego jakoś wyleczyć?
Dzień dobry
Objawy, który Pan/Pani opisuje jest niewątpliwie bardzo uciążliwy. Trudno skupić się na czymkolwiek i zrelaksować się przy natłoku myśli. Nie sposób postawić diagnozy zdalnie, bez rozmowy osobistej, jednak tłoczące się w nadmiarze myśli mogą być związane z całym szeregiem problemów natury psychologicznej. Mogą wynikać z dużego poziomu lęku, który umysł próbuje zablokować poprzez nadmierne wytwarzanie myśli. Podobną funkcję mogą spełniać w przypadku innych emocji. Na pewno warto by omówić to ze specjalistą, tym bardziej że pisze Pan/Pani o problemach ze snem. Niestety, takie objawy mają często tendencję do narastania, jeśli nie dotknie się przyczyny.

Szanowny Panie / Szanowna Pani,

bezsenność, natłok negatywnych myśli, problemy z wyciszeniem się - mogą wskazywać na rozwijanie się zaburzeń lękowych (potocznie zwanych 'nerwicą'). Powyższe objawy mogą wskazywać również na nieczęsto diagnozowane wśród dorosłych ADHD / ADD. Wskazana jest konsultacja ze specjalistą: psychologiem, psychoterapeutą, bądź psychiatrą.

"Wyleczenie się" jest do pewnego stopnia możliwe - w rozumieniu lepszego radzenia sobie z potencjalnymi objawami, nauki dbania o swój dobrostan, sukcesywnego obniżania napięcia. Natomiast istnieje szansa, że w przyszłości sytuacja może się powtórzyć - będzie jednak wówczas Pan/Pani lepiej przygotowana do radzenia sobie i sytuacja nie będzie już tak niecodzienna jak obecnie.

Psychoterapia oferuje liczne metody i techniki radzenia sobie i jest skuteczna w minimalizowaniu destrukcyjnego wpływu lęku na codzienne funkcjonowanie. Przykładowe techniki to np. trening autogenny, trening Jacobsona, odwracanie uwagi zajęciami / pracą, zajęcia kreatywne / manualne, technika 5 zmysłów, wolno - mowa, aktywność fizyczna, "worry time", weryfikowanie myśli automatycznych wg dzienniczka CBT, detoks informacyjny i inne - najlepiej wprowadzane i testowane sukcesywnie w towarzystwie wykwalifikowanego specjalisty.

Doraźnie można 'poratować się' technikami oddechowymi, jak np. oddech przeponowy, technika 4-4-4 ( 4 sek. wdech, 4 sek. zatrzymanie, 4 sek. wydech), w dłuższej perspektywie pomoże psychoterapia lub konsultacja psychiatryczna i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Terapię można uzupełnić pracą własną, np. przy pomocy książki "Umysł ponad nastrojem" Padesky, Greenberger. Dodatkowym wsparciem może okazać się książka pt. "Pokonałem nerwicę" G. Szaffer, wyd. WAM.

Warto poczytać również o zniekształceniach poznawczych i postarać się je zaobserwować w zbiorze swoich negatywnych myśli (np. czarne okulary, przepowiadanie przyszłości, myślenie czarno - białe, czytanie w myślach i tym podobne).

Pozdrawiam i przesyłam swoje wsparcie,

OBiałek