Witam, Mam syna 16 lat. Powiedział, że zażywał narkotyki przez dwa miesiące. Mówił, że to były le

2 odpowiedzi
Witam,

Mam syna 16 lat. Powiedział, że zażywał narkotyki przez dwa miesiące. Mówił, że to były leki benzodiazepinowe... Po Sylwestrze, powiedział, że zdecydował skończyć. Teraz jest w domu i trzeci dzień nic nie zażywa i ma z tym duży problem - wszystko boli mu... i nam na to patrzyć... To jest pierwszy taki dzień.

Wszystkie prywatne kliniki w Krakowie, do których dzwoniłem, odmówiły w przyjęciu go na detoks, ponieważ jest nastolatkiem... Co możecie doradzić? Dobra rozmowa ze specjalistą i porady bardzo by nam pomogły! Proszę o pomoc!

Dziękuję z góry!
Dzień dobry
Po domowym detoksie Syna potrzebne byłoby umówienie wizyty u psychoterapeuty uzależnień. Konsultacja ze specjalistą odpowiedziałaby na wiele pytań; czy wspomniane dwa miesiące to dwa miesiące używania SPA ciągiem, czy to dwa miesiące początków używania. Jakiego rodzaju substancje były przyjmowane, oprócz wspomnianych benzo. Czy samodzielna wizyta u psychoterapeuty uzależnień będzie wystarczająca czy należy skonsultować pacjenta dodatkowo z psychiatrą dziecięcym. Konsultacja jest niezbędna pod kątem rozpatrywania odpowiedniego kierunku terapii dla młodzieży.

Dzień dobry. Na pewno ważne jest podejście do syna - nie karać go, nie potępiać, ale szczerze rozmawiać ze zrozumieniem i otwartością. Porozmawiać o tym, co kierowało nim przy zażywaniu substancji, czy była to ciekawość, czy presja grupy, chęć wyluzowania się, a może są jakieś inne problemy, z którymi próbuje sobie radzić w ten sposób. Proponuję się najpierw udać na konsultację do terapeuty uzależnień, potem ustalić z nim dalsze kroki - czy będzie to regularna terapia z terapeuta, czy psychoterapia, czy wizyta u psychiatry. Polecam poszukać specjalisty np. na stronie Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, lub Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej, ponieważ można tam znaleźć specjalistów podchodzących racjonalnie do tematu. Na stronie SIN można też znaleźć podstawowe informacje odnośnie różnych substancji psychoaktywnych, ich działania, potencjalnych zagrożeń itd. Ważne jest, żeby zarówno Pan, jak i syn, miał te podstawowe informacje, bo syn pewnie jeszcze nie raz się spotka z różnymi substancjami a najgorszy jest brak wiedzy.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska