Witam Mam problemy z oczami a mianowiscie jestem po operacji: jedno oko (opasanie siatkowki) drugi

4 odpowiedzi
Witam
Mam problemy z oczami a mianowiscie jestem po operacji: jedno oko (opasanie siatkowki) drugie (przetarcie siatkowki) czy po takich urazach moge wrocic do sportu ? Kiedys spedzalem mase czasu na silowni i wiem ze teraz to raczej nie bedzie teraz mozliwe ale czy zwykle cwiczenia z wykorzystaniem wlasnej masy takie jak np pompki, przysiady czy brzuszki sa dozwolone ? Czy cwiczenia kondycyjne takie jak bieganie, rower itp maja badz beda mialy negatywny wplyw na moje oczy ?
Dziekuje za odpowiedz :) Pozdrawiam
Raczej ćwiczenia w odciążeniu , czyli w leżeniu na plecach na brzuchu ćwiczenia z małymi obciążeniami ale za to więcej powtórzeń. Bardzo polecam pływanie .

Witam,

Niestety istnieją na ten temat 2 szkoły...
W krajach zachodnich po zabiegach siatkówki pacjenci wracają do zdrowia i normalnie funkcjonuja, także uprawiając sport.
Wiadomym jest, że mechanizm odwarswienia siatkówki jest inny parcie ( np takie jak występuje podczas treningu silowego).
Najczęsciej zaleca sie ograniczenie sportów kontaktowych.

pozdrawiam
AM Bilkiewicz-Pawelec
#powieki #okulistykaAnnaMaria #okulistaUk
Dzień dobry
Zarówno krótkowzroczność jak i zmiany predysponujące do odwarstwienia siatkówki są przeciwwskazaniem do wykonywania dużych wysiłków fizycznych. Stan po operacji opasania siatkówki podlega tym samym rtyteriom. Literatura medyczna nie określa ściśle jaki rodzaj wysiłku fizycznego jest dozwolony. Uważam, że w tek kwestii należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Osobiście odradzam intensywne treningi na siłowni, wyczerpującą jazdę na rowerze czy pompki. Nie widzę natomiast przeciwwskazań do ćwiczeń rozciągających, rekreacyjnej jazdy na rowerze, pływania czy mordix walkimr.
Alicja Błażej-Waśkiewicz
Trudno podać wiążącą odpowiedź bez szczegółowego badania - najbezpieczniej zadać takie pytanie lekarzowi prowadzącemu. Jeśli stan jest stabilny myślę, że można ćwiczyć na rowerze stacjonarnym i wykonywać gimnastykę "bezwstrząsową"