Witam. Mam 38 lat i uwielbiam ćwiczyć na siłowni, niestety mam problem z kręgosłupem lędźwiowym. Nie
4
odpowiedzi
Witam. Mam 38 lat i uwielbiam ćwiczyć na siłowni, niestety mam problem z kręgosłupem lędźwiowym. Nie mogę wykonywać martwych ciągów ani przysiadów gdyż odczuwam przy tym ból. Dużo się rozciągam i zastanawiam się czy skłony tułowia oraz ćwiczenie "Jefferson curl" są wskazane przy moim problemie. Ostatnio robiłem rezonans i oto wynik mojego.
Zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Guzki Schmorla blaszek granicznych trzonów Th11-L3.
L5/S1: Dehydratacja i obniżenie krążka m-kręgowego oraz duża (7x18x13mm APxLRxCC; poprzednio 4x12x9mm)
centralna przepuklina jądra miażdżystego z uciskiem na worek oponowy i modelowaniem/kompresją korzeni
nerwowych S1 w zachyłkach bocznych. Kompresja worka w wym. strzałkowym do 6mm (poprzednio 10mm). Niewielkie
zwężenie światła otworów międzykręgowych bez ucisku na nerwy rdzeniowe. W okolicy blaszek granicznych trzonów
niewielkie zmiany obrzękowe i zwyrodnienie tłuszczowe - Modic I i II.
Rdzeń kręgowy, stożek końcowy rdzenia i cauda equina niezmienione.
Tkanki miękkie przykręgosłupowe niezmienione.
Czy jedyny ratunek to operacja i czy dalej mogę ćwiczyć na siłowni ?
Zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Guzki Schmorla blaszek granicznych trzonów Th11-L3.
L5/S1: Dehydratacja i obniżenie krążka m-kręgowego oraz duża (7x18x13mm APxLRxCC; poprzednio 4x12x9mm)
centralna przepuklina jądra miażdżystego z uciskiem na worek oponowy i modelowaniem/kompresją korzeni
nerwowych S1 w zachyłkach bocznych. Kompresja worka w wym. strzałkowym do 6mm (poprzednio 10mm). Niewielkie
zwężenie światła otworów międzykręgowych bez ucisku na nerwy rdzeniowe. W okolicy blaszek granicznych trzonów
niewielkie zmiany obrzękowe i zwyrodnienie tłuszczowe - Modic I i II.
Rdzeń kręgowy, stożek końcowy rdzenia i cauda equina niezmienione.
Tkanki miękkie przykręgosłupowe niezmienione.
Czy jedyny ratunek to operacja i czy dalej mogę ćwiczyć na siłowni ?
Oczywiście, że może Pan ćwiczyć na siłowni. Trening siłowy to jedna z najlepszych form ruchu dla naszych stawów, kości i mięśni. Nie znaczy to jednak, że można robić wszystko jakby jutra miało nie być! W przypadku, gdy posiadamy różne dysfunkcje i niektóre ćwiczenia sprawiają nam ból czy inne niepokojące dolegliwości, powinniśmy zastanowić się dlaczego tak się dzieje i zmodyfikować dane ćwiczenie lub zastąpić je innym. Nie jest prawdą, że martwy ciąg, skłony, czy np. ww. jefferson curl nam szkodzi. Są to proste ćwiczenia, ale nawet w ich przypadku można coś robić źle: źle dobrać ciężar, mieć złą pozycje wyjściową, nie przeprowadzić odpowiedniej rozgrzewki czy np. nie angażować odpowiednio mięśni brzucha. Polecam skorzystać z pomocy trenera medycznego lub fizjoterapeuty pracującego ruchem i z pewnością będzie można na nowo cieszyć się siłownią! Pozdrawiam!
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Sam rozmiar przepukliny w MRI nie jest wskazaniem do zabiegu. Badania pokazują, że duże przepukliny mają statystycznie największą szansę na samoistne wchłonięcie się (resorpcję). Jeśli nie masz objawów neurologicznych (np. opadania stopy), podstawą jest fizjoterapia.
jeśli chodzi o Jefferson Curll - Teraz (w stanie bólowym) Nie. Zginanie kręgosłupa drażni tkanki w stanie zapalnym i nasila ból. W przyszłości (bez bólu) Tak. Gdy minie stan ostry, kontrolowane zgięcia (w tym Jefferson Curl) są świetne do odbudowy ruchomości.
podsumowując - Tak, ruch jest wskazany. Musisz jedynie trenować w zakresach, które nie prowokują bólu. Odpuść na razie: Klasyczne martwe ciągi i przysiady ze sztangą na plecach.
spróbuj ćwiczeń stabilizujących oraz bezpieczniejsze alternatywy dla nóg (wykroki, przysiady typu Goblet, maszyny). Generalnie poszukaj dobrego fizjoterapeuty, który pomoże Ci dobrać bezbólowe zamienniki ćwiczeń. Nie musisz rezygnować z siłowni.
jeśli chodzi o Jefferson Curll - Teraz (w stanie bólowym) Nie. Zginanie kręgosłupa drażni tkanki w stanie zapalnym i nasila ból. W przyszłości (bez bólu) Tak. Gdy minie stan ostry, kontrolowane zgięcia (w tym Jefferson Curl) są świetne do odbudowy ruchomości.
podsumowując - Tak, ruch jest wskazany. Musisz jedynie trenować w zakresach, które nie prowokują bólu. Odpuść na razie: Klasyczne martwe ciągi i przysiady ze sztangą na plecach.
spróbuj ćwiczeń stabilizujących oraz bezpieczniejsze alternatywy dla nóg (wykroki, przysiady typu Goblet, maszyny). Generalnie poszukaj dobrego fizjoterapeuty, który pomoże Ci dobrać bezbólowe zamienniki ćwiczeń. Nie musisz rezygnować z siłowni.
Dzień dobry,
Sam opis rezonansu nie jest wskazaniem do operacji. Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje się przede wszystkim na podstawie objawów klinicznych, a nie samego obrazu MRI. Wiele osób z przepuklinami krążków międzykręgowych i zmianami zwyrodnieniowymi funkcjonuje aktywnie bez konieczności operacji.
Jeżeli podczas przysiadów, martwego ciągu czy skłonów dochodzi do nasilenia bólu, warto ustalić, które ruchy i obciążenia prowokują objawy oraz czy problem ma charakter bardziej mechaniczny, związany z obciążaniem struktur kręgosłupa. Ćwiczenia takie jak Jefferson Curl mogą być pomocne u części osób, jednak przy obecnych dolegliwościach ich wprowadzanie bez wcześniejszej oceny klinicznej nie byłoby wskazane.
W większości przypadków celem jest stopniowy powrót do tolerowanych obciążeń, odpowiednia modyfikacja treningu oraz indywidualnie dobrana terapia. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby na podstawie badania klinicznego dobrać najskuteczniejsze postępowanie.
Pozdrawiam,
mgr Filip Kula
Fizjoterapeuta
Sam opis rezonansu nie jest wskazaniem do operacji. Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje się przede wszystkim na podstawie objawów klinicznych, a nie samego obrazu MRI. Wiele osób z przepuklinami krążków międzykręgowych i zmianami zwyrodnieniowymi funkcjonuje aktywnie bez konieczności operacji.
Jeżeli podczas przysiadów, martwego ciągu czy skłonów dochodzi do nasilenia bólu, warto ustalić, które ruchy i obciążenia prowokują objawy oraz czy problem ma charakter bardziej mechaniczny, związany z obciążaniem struktur kręgosłupa. Ćwiczenia takie jak Jefferson Curl mogą być pomocne u części osób, jednak przy obecnych dolegliwościach ich wprowadzanie bez wcześniejszej oceny klinicznej nie byłoby wskazane.
W większości przypadków celem jest stopniowy powrót do tolerowanych obciążeń, odpowiednia modyfikacja treningu oraz indywidualnie dobrana terapia. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby na podstawie badania klinicznego dobrać najskuteczniejsze postępowanie.
Pozdrawiam,
mgr Filip Kula
Fizjoterapeuta
Dzień dobry, wynik rezonansu wykazuje dużą przepuklinę na poziomie L5/S1 z uciskiem na struktury nerwowe, która uległa powiększeniu. W tej sytuacji wykonywanie ćwiczenia Jefferson curl na własną rękę jest bardzo ryzykowne i może pogorszyć Pana stan.
Operacja nie zawsze jest koniecznością, ostateczna decyzja zależy od Pana objawów neurologicznych (np. drętwienia, osłabienia siły nogi), dlatego niezbędna jest pilna konsultacja u neurochirurga oraz fizjoterapeuty. Nie musi Pan rezygnować z siłowni, ale trening musi zostać bezwzględnie zmodyfikowany przez specjalistę, aby wyeliminować ruchy obciążające i prowokujące ból kręgosłupa.
Pozdrawiam, Maciej Nowiński
Operacja nie zawsze jest koniecznością, ostateczna decyzja zależy od Pana objawów neurologicznych (np. drętwienia, osłabienia siły nogi), dlatego niezbędna jest pilna konsultacja u neurochirurga oraz fizjoterapeuty. Nie musi Pan rezygnować z siłowni, ale trening musi zostać bezwzględnie zmodyfikowany przez specjalistę, aby wyeliminować ruchy obciążające i prowokujące ból kręgosłupa.
Pozdrawiam, Maciej Nowiński
Podobne pytania
- Witam, chciałam zapytać o coś, co męczy mnie już od kilku lat. Jestem nastolatką i od dłuższego czasu próbuję trochę poprawić swoją sylwetkę. Nie chodzi mi o jakąś bardzo niską wagę ani o głodzenie się, tylko bardziej o to, żeby wyglądać trochę lepiej i czuć się dobrze ze sobą. Problem jest…
- Witam, mój 4-miesięczny niemowlak jest karmiony moim mlekiem. Od miesiąca ma AZS: suche, szorstkie, czerwone plamy na policzkach (bliżej uszu), szyi, przedramionach, ramionach i zgięciach przy dłoniach. Stolce płynne, pieniste, koloru „musztardowego) - oddaje raz na 4-8 dni (cała wypełniona pieluszka).…
- Dzień dobry, proszę o informację czy w moim przypadku są to sytuacje, które wymagają szerszych konsultacji z psychologiem. Jestem pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Zauważyłam u siebie nerwowość na różne sytuacje. Zaczęło się w pracy, w której pracuję od 10 lat, denerwuje mnie niekompetencja współpracowników…
- Dzień dobry. Ostatnio zrelacjonowałam państwu swoją historię ( bicie pieska przez mojego partnera, namawianie do zachowań seksualnych pod wpływem manipulacji, w miarę powrotu wspomnień także próba wymuszenia na mnie seksu pod wpływem alkoholu i zatajenie przede mną śmierci mamy bo ważniejsze…
- Lecze kiłę już 3 lata cały czas ma wachania miana 1: 4 za 1 miesiac 1;16 potem znowu 1:4 ,1:32 co to może być?
- Biorę Seronil 10 mg (całą tabletkę) od 6 tygodni. Odczuwam głównie dużą senność w ciągu dnia i dużo śpię, zarówno w dzień jak i w nocy. Nie widzę poprawy nastroju. Dodatkowo biorę Trittico na noc (pełną dawkę), a hydroksyzynę tylko doraźnie w trudniejszych momentach. Czy w takiej sytuacji należałoby…
- Elastopatia Dzień dobry, mam 21 lat i ortopeda parę lat temu stwierdził, że mam elastopatie ale nie robił mi żadnych konkretnych badań. Ostatnio mój stan zaczął się pogarszać- moje stawy bardzo głośno strzelają (kostki, biodra, barki) mam dość silny ból kolan i pleców (w krzyżu i łopatkach).…
- Muszę się poddać zabiegowi w szpitalu ale żadne argumenty do mnie nie przemawiają żeby się temu poddać. Miałam inna opcje ale uciekłam sprzed gabinetu. Nie wiem co robić?
- Mam problem z nawracajacym krwawieniem z odbytu. Poczatkwo krew byla tylko w kale pozniej pojawila sie na papierze. Po nasiadówkach z kory debu masciach na chwile bylo lepiej. Oprcz krwawienia czuje jeszcze poeczenie I pobolewanie w odbycie ogólny dyskomfort. Codziennie wieczorem jem siemie lniane…
- W pozycji leżącej na plecach pomiędzy mostkiem a pępkiem przy napięciu mięśni brzucha pojawia się uwypuklenie i tylko w tej pozycji przy napięciu, jak są roluznione to nic nie widać w pozycji stojącej też nie widoczne.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.