Witam mam 33 lata. Jestem osoba z DDA i mam skłonności do panikowania i bycia przewrażliwionym. Prac

3 odpowiedzi
Witam mam 33 lata. Jestem osoba z DDA i mam skłonności do panikowania i bycia przewrażliwionym. Pracuje od 2 lat na produkcji i jestem operatorem wiec grono znajomych w jakim pracuje jest dość małe i jednostajne. przeprowadziłem sie 3 lata temu właśnie do miasta gdzie teraz pracuje. Osoby które są ze mną w pracy dobrze się w miare znają. Nie raz próbowałem jakoś zagadać czy próbowałem zapraszać na spotkania, nic z tego nie wychodziło. Zaczynam si epowoli zamykać w Sobie w pracy nie mogąc znalesc żadnej wspólnej nici z współpracownikami. Nie tyle ze Siebie nie lubimy, ale panuje zazwyczaj w moim otoczeniu cisza lub rozmowy sa o tematach których nie znam lub sie nimi nie interesuje. Pragnę sie dowiedzieć czy to ja tutaj jestem tym problemem czy moze coś z Moja osobą i psychiką jest nie na miejscu
Witam. W mojej ocenie nie ma jednoznacznej, prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ problem może być związany zarówno z innymi osobami, jak z Pana osobą. Ważne jest, aby spróbował Pan przeanalizować swoje zachowanie, myśli i emocje. Być może Pana obawy i lęki sprawiają, że trudniej Panu nawiązać kontakt z innymi i budować relacje. Może Pan także rozważyć skonsultowanie się ze specjalistą, który pomoże Panu lepiej zrozumieć siebie i zająć się tym problemem. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do równowagi.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie,

Przede wszystkim warto podkreślić, że to, co Pan opisuje, jest dość powszechnym doświadczeniem, szczególnie w nowym środowisku pracy lub po przeprowadzce. Czucie się odizolowanym czy trudności w nawiązywaniu relacji z kolegami z pracy mogą być frustrujące, ale niekoniecznie muszą świadczyć o problemie z Pana osobą czy psychiką.

Osobą z DDA mogą towarzyszyć pewne wzorce zachowań, takie jak skłonność do przewrażliwienia czy lęk przed odrzuceniem, które mogą wpływać na interakcje społeczne. Praca nad sobą w tych obszarach, może być kluczowa w budowaniu zdrowych relacji i większego poczucia komfortu w kontakcie z innymi.

Oto kilka kierunów pracy, które mogą Panu pomóc:

1. Praca nad własnymi emocjami: Rozważenie terapii lub wsparcia grupowego, gdzie można pracować nad problemami wynikającymi z bycia DDA. Terapia może także pomóc w radzeniu sobie z lękiem i przewrażliwieniem.

2. Budowanie pewności siebie: Często trudności w nawiązywaniu relacji mają podłoże w niskiej samoocenie. Praca nad wzmocnieniem własnego poczucia wartości może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki nawiązuje Pan relacje.

3. Poszerzanie zainteresowań: Może warto zainteresować się tematami, które są popularne w Pana miejscu pracy. Czasami wspólne zainteresowania mogą być świetnym mostem do budowania relacji.

4. Akceptacja: Ważne jest, aby zaakceptować, że nie z każdym musimy nawiązać głęboką relację. Czasami wystarczy kultura osobista i podstawowy poziom komunikacji, by móc komfortowo funkcjonować w grupie.

Proszę pamiętać, że każdy z nas jest inny i ma inne sposoby na nawiązywanie relacji. Nie zawsze to, co działa dla innych, będzie działać dla nas. Kluczowe jest znalezienie sposobu, w którym czuje się Pan komfortowo, jednocześnie będąc otwartym na nowe doświadczenia i ludzi.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia oraz dobrego samopoczucia w pracy.
Myślę, że wrażenia i spostrzeżenia, które Pan opisuje, mogą być względnie powszechnym doświadczeniem wielu osób funkcjonujących w różnych grupach społecznych. Ważne jest, by przyjąć, że to, jak się odnajdujemy w danej grupie społecznej wynikać może zarówno z czynników natury osobistej (np. aktualne samopoczucie, dotychczasowe doświadczenia społeczne, pewność siebie, zdolności komunikacyjne, poziom osobistych kompetencji społecznych, etc.) jak i kondycji psychospołecznej członków grupy czy dynamiki samej grupy (np. otwartość interpersonalna członków grupy czy otwartość samej grupy jako takiej, etc.). Doświadczenie podpowiada, że te wszystkie aspekty lubią się nakładać. Stąd też warto byłoby uważnie przyjrzeć się im wszystkim (ja, członkowie grupy, grupa), zanim przejdziemy do formułowania wniosków. Myślę, że psycholog mógłby być dla Pana wsparciem w przepracowywaniu takich codziennych, niekiedy trudnych, doświadczeń. Pozdrowienia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.