Witam, mam 24 lata i ogromny problem z pobieraniem krwi. Na każdej wizycie kończę nieprzytomna na po

3 odpowiedzi
Mam 24 lata i ogromny problem z pobieraniem krwi. Na każdej wizycie kończę nieprzytomna na podłodze. Nie boję się widoku krwi, ani igieł (robienie tatuażu zniosłam bardzo dobrze). Nie potrafię konkretnie stwierdzić co jest przyczyną mojej utraty przytomności. Za każdym razem próbuje na wszystkie sposoby uspokoić się, mimo to zawsze bardzo panikuje. Odnoszę wrażenie że problem tkwi w samych żyłach. Nie jestem w stanie dotknąć się w miejscu pobrania bo od razu robi mi się słabo, tak samo jak zaboli mnie żyła w tym miejscu. Proszę o podpowiedź, czy jestem w stanie pozbyć się takich objawów? Czy te omdlenia mogą być uwarunkowane psychicznie?
Dzień dobry.
Tak, takie objawy mogą mieć podłoże psychiczne, może to być objaw nerwicy lękowej. Jednak warto też udać się do lekarza - na początek chyba rodzinnego - aby sprawdził czy istnieje też jakieś podłoże fizjologiczne. Jeśli chodzi o stwierdzenie, czy ten problem ma podłoże psychiczne, najlepiej udać się na konsultację do psychoterapeuty. Psychoterapeuta może pomóc odnaleźć źródło problemu i zaproponować metody, które pomogą Pani poradzić sobie z nim.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, opisane przez Panią objawy z bardzo dużym prawdopodobieństwem mają podłoże lękowe i można się ich pozbyć dzięki psychoterapii. Pozdrawiam, Edyta Mikulska
Dzień dobry,

Sądzę, że opisane przez Panią trudności mogą mieć podłoże psychologiczne. Jednak w pierwszej kolejności sugerowałabym wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, a jeśli trzeba wykonanie zleconej przez niego diagnostyki, celem wykluczenia biologicznego podłoża opisywanych przez Panią objawów.

Jeśli w kontakcie z lekarzem zostaną wykluczone czynniki biologiczne, zachęcam do skorzystania z konsultacji u psychoterapeuty. Celem takich spotkań miałoby być uzyskanie większej ilości informacji dotyczących opisywanych przez Panią trudności, pełniejszych danych na temat okoliczności pojawiania się objawów, zastanowienie się nad ich przyczynami.

Konsultacje mogą być pomocne w rozumieniu opisywanych przez Panią objawów oraz w planowaniu adekwatnych oddziaływań terapeutycznych.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie dla Pani pomocna.

Pozdrawiam,
Paulina Chachuła