Witam. Mam 18 lat i wadę wymowy. Nie wymawiam r. W wieku około 8 lat chodziłam do logopedy i pani za

6 odpowiedzi
Mam 18 lat i wadę wymowy. Nie wymawiam r. W wieku około 8 lat chodziłam do logopedy i pani zalecila mi podcięcie wędzidełko niestety do zabiegu nie doszło. Co mogę zrobić?
Szanowna Pani,
Powinna Pani udać się do logopedy na szczegółową diagnozę, aby ustalić m.in jaka jest przyczyna nieprawidłowej artykulacji. Jeżeli głównym problemem jest skrócone wędzidełko podjęzykowe, prawdopodobnie zabieg frenotomii ( podcięcia wędzidełka) będzie konieczny. Musi być Pani świadoma, że sam zabieg nie wystarczy, by udało się wywołać prawidłową artykulację głoski r. Może on stanowić podstawę terapii, ale zapewne konieczne będą regularne ćwiczenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeśli chce Pani wymawiać głoskę "r" proszę udać się do logopedy i rozpocząć intensywną terapię. Jeżeli ma Pani mocno skrócone wędzidełko podjęzykowe należy je podciąć. Wszystkiego dowie się Pani na konsultacji logopedycznej. Życzę powodzenia.

Proszę jeszcze raz udać się na konsultację logopedyczną w celu oceny, jaka jest przyczyna rotacyzmu. Bez względu na to czy będzie konieczność podcięcia wędzidełka, musi być Pani pod opieką logopedy. Niezmiernie ważne są także systematyczne ćwiczenia w domu. Pozdrawiam serdecznie, Sylwia Filipczak

Jeżeli wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie i uniemożliwia prawidłową wymowę głoski R warto udać się do dentysty -chirurga ,który potwierdzając diagnozę logopedy ,podetnie wędzidełko podczas tejże wizyty. Jeśli wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie będą też problemy z pionizacją języka ,co znacząco wpływa na terapię rotacyzmu. Najpierw zabieg, później można działać w kwestii poprawnej artykulacji głoski R. Pozdrawiam

Witam. Prawdopodobnie podcięcie wędzidełka będzie konieczne. A potem ??? Čwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia....... Wielu logopedów wykorzystuje do ćwiczeń wibratory logopedyczne. Niektórzy zachęcają pacjentów do zakupu wibratorów i powtarzania ćwiczeń w domu. Czym więcej ćwiczeń tym szybszy efekt !
Zachęcam do pracy.
Pozdrawiam.
Krystyna Zielińska

Dzień dobry, również zachęcam do ponownego skonsultowania stanu wędzidła, a potem skorzystanie z porady logopedy. Dużo osób decyduje się na korektę głoski /r/ w wieku dorosłym. Jak najbardziej jest to możliwe. Pozdrawiam, Aurelia Wawrowska.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.