Witam już kilka lat borykam się z bezsennością. Mogę nie spać kilka nocy pod rząd ale już nad ranem

3 odpowiedzi
Już kilka lat borykam się z bezsennością. Mogę nie spać kilka nocy pod rząd ale już nad ranem udaje mi się usnąć. W ciągu dnia nie kładę się do łóżka. Jest to już bardzo męczące. Chodzę przemęczona i poddenerwowana. Proszę o pomoc. Co można z tym zrobić? Bardzo proszę o pomoc lub jakieś wskazówki czy to się leczy alb gdzie powinnam się udać. Jest to dla mnie bardzo ważne.
Witam,
Bezsenność to poważny problem, nie należy go bagatelizować. Zachęcam do wizyty u psychiatry, który po konsultacjach może przepisać leczenie farmakologiczne. Ważne jest również ustalenie powodu, dla którego nie może Pani spać. W tym pomóc może wizyta u psychologa i wspólne pochylenie się nad problemem. Warto aby, zwłaszcza na początku, obie te drogi szły równolegle.
Pozdrawiam Paulina Stelmachowska

Witam, opisała pani swój problem bardzo ogólnie, podając niewiele szczegółów. Kilka tat temu przestała pani komfortowo zasypiać. Kilka lat temu, co może oznaczać jakieś wydarzenie które mogło na to wpłynąć, widamość, trudna decyzja, zmiana pracy lub mieszkania, zakończenie pewnego etapu. Wiążą się z tym pewnego rodzaju lęki i niepokoje, coś nie zostało domknięte. Może to też być związane z pani energią do działania, gdzie poziom nie spada mimo upływu dnia i nie można się zregenerować ponieważ stale jest pani w gotowości. Ale i ona też spada nad ranem, co utrudnia pani codzienne życie. Być może powinna pani pójść do lekarza psychiatry po leki, jednak takie tabletki to jest tylko rozwiązanie tymczasowe, warto było by poszukać w sobie, jakie myśli przychodzą pani do głowy, kiedy próbuje pani zasnąć, przyjrzeć się im i porozmawiać ze specjalistą. Pozdrawiam Ewelina Włodarz - Zając
Szanowna Pani, przyczyn bezsenności jest naprawdę wiele. Począwszy od tak prozaicznych jak niewygodny materac, niesprzyjająca temperatura do spania (zwykle, gdy jest za gorąco), nieodpowiednie materiały z jakich jest uszyta piżama lub poszewki, poprzez złą dietę, zbyt późne pory przyjmowania ostatnich posiłków, przedawkowanie alkoholu, zbyt dużo elektroniki w domu (np. warto wyłączać na na noc router wi-fi, a w Szwecji nawet jest zwyczaj wyłączania prądu pozostawiając włączone jedynie urządzenia takie jak lodówka, czy alarm), aż po klimakterium, stres, zaburzenia hormonalne, np. melatoniny, lęki, nerwice, depresja, itp. Jeśli chodzi o lęki, to zarówno pierwotna przyczyna lęku może powodować ostatecznie bezsenność, ale także wtórny lęk, pojawiający się na myśl o tym, że dzisiaj znowu będziemy mieć problem ze snem jest też czynnikiem bezsenności. Jak Pani widzi - całe spektrum możliwości.
Nie napisała Pani, czy konsultowała się Pani z lekarzem pierwszego kontaktu w tej sprawie. Warto byłoby to zrobić. Dobrze byłoby zrobić badania hormonalne, jak i neurohormonalne - na melatoninę. To ostatnie badanie jest bardzo proste i bezinwazyjne. Pacjent sam zbiera w nocnych godzinach 3 próbki swojej śliny. Wszystkie inne informacje w tej sprawie otrzyma Pani od lekarza. Jeśli się okaże, że wszystkie badania są w normie, a warunki spania i otoczenia oraz dieta są prawidłowe, to warto byłoby udać się do psychologa/psychoterapeuty, bo być może Pani bezsenność ma podłoże psychiczne. Niewykluczone, że psycholog/psychoterapeuta poradzi Pani udać się do lekarza lub psychiatry, aby wdrożyć terapię farmakologiczną. Proszę zatroszczyć się o siebie jak najszybciej, gdyż taka długotrwała walka z bezsennością może przyczynić się do trwałych uszczerbków na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Pozdrawiam serdecznie. Maria Christowa-Dobrowolska