Witam, jestem w związku homoseksualnym od 8 miesięcy. Przez 4 miesiące mieszkaliśmy z chłopakiem raz

3 odpowiedzi
Witam, jestem w związku homoseksualnym od 8 miesięcy. Przez 4 miesiące mieszkaliśmy z chłopakiem razem. Niestety gdy w grudniu stracił pracę ,zmienił się. Wróciła do niego depresja. Mieliśmy ze sobą kontakt ,mimo ,że postanowił wrócić do domu rodzinnego i tam podjąć leczenie. Jednak przez tydzień pobytu w szpitalu kontakt się urwał. A wczoraj napisał mi ,że dla dobra nas obojga musi odejść i to zakończyć,że życzy mi powodzenia ,że przez miłość pogubił się, że niepowodzenie ma być dla mnie lekcja na przyszłość i żebym był szczęśliwy kiedyś z kimś a o nim zapomniał. I prosił bym go zablokował. Po dłuższej wymianie wiadomości gdzie powiedziałem ,że jestem z nim w tym wszystkim,że go kocham ,że razem to przetrwamy poprosił mnie o czas. I moje pytanie jest następujące, jak mam sobie poradzić? Jak mam jemu pomoc? Jak mam walczyć? Czy pozwolic mu odejść? Bardzo proszę o pomoc.
Rozumiem, że znalezienie się w tak trudnej i emocjonalnie obciążającej sytuacji musi być dla Pana bardzo wymagające. Aby sobie poradzić i próbować pomóc partnerowi, niezwykle ważne jest, aby przede wszystkim zadbał Pan o własny dobrostan psychiczny i fizyczny. Może to oznaczać znalezienie wsparcia u bliskich, skorzystanie z terapii lub też dbanie o własne potrzeby i zainteresowania. Depresja to choroba, która znacząco wpływa na myśli, emocje i zachowania osoby nią dotkniętej, co może sprawić, że Pański partner postrzega sytuację inaczej niż wtedy, gdyby był w pełni zdrowy. Otwarta komunikacja w kontakcie z partnerem jest kluczowa, umożliwiając Panu wyrażanie własnych uczuć, a jednocześnie dając przestrzeń partnerowi, aby mógł wyrażać swoje. Zachęcanie go do kontynuacji leczenia i wsparcie w tym procesie, o ile jest to możliwe, może być dla niego bardzo ważne, pamiętając jednak, że ostateczne decyzje dotyczące leczenia należą do niego. Leczenie depresji wymaga czasu, więc cierpliwość jest niezbędna zarówno wobec siebie, jak i partnera. Decyzja o pozostaniu razem lub rozstaniu jest bardzo osobista i zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy obecność w życiu partnera jest korzystna i możliwa do zaoferowania bez negatywnego wpływu na Pana własne zdrowie. Walka o związek powinna być prowadzona z miłością, zrozumieniem i akceptacją własnych granic oraz granic partnera, czasami pozwalając na przestrzeń i czas potrzebny na leczenie. Pana uczucia i potrzeby są równie ważne, dlatego warto wesprzeć się, rozmawiając z psychologiem, który pomoże Panu zrozumieć swoje emocje i dostępne opcje, co może okazać się nieocenionym wsparciem w tym trudnym czasie.

Depresja to czas kiedy z jednej strony bardzo potrzebujemy osób bliskich z drugiej jednak strony ta choroba skłania nas do izolacji bo tak jest łatwiej. Myślę, że dobrze by było uszanować decyzje partnera ale jednocześnie dać mu odczuć, że jest Pan blisko, że myśli i wspiera beż narzucania się i wywierania presji. Proszę zadbać o siebie.
Sytuacja w której się Pan znalazł jest niezwykle obciążająca i trudna. Boryka się Pan z próbą znalezienia odpowiedzi na wiele pytań, zrozumienia swoich emocji i odnalezienia rozwiązania tego problemu. Ważne jest, aby zadbał Pan o siebie - uporządkował swoje myśli, nazwał i poukładał te wszystkie emocje, które teraz Panu towarzyszą. Myślę, że najefektywniej można to zrobić ze wsparciem specjalisty, dlatego warto zgłosić się na konsultację do psychologa. Pozdrawiam serdecznie