Witam. Jestem kobieta mam 32 lata, od półtorej roku mam ogromny problem z kręgosłupem szyjnym - stra

2 odpowiedzi
Jestem kobieta mam 32 lata, od półtorej roku mam ogromny problem z kręgosłupem szyjnym - straszne bóle promieniujące do barku, zawroty głowy. Wynik MR; wyrównana lordoza szyjna, zaostrzenia kostne na krawędziach trzonów C4,5,6,7. Dehydratacja krążków m-kręgowych C3do C7. Morfologia sygnału rdzenia kręgowego prawidłowa. Na poziomie C4-5 niewielka centralna protruzja krążka m-kręgowego ogranicza przestrzeń plynowa worka pinowego nie kontaktuje się z przednia powierzchnia rdzenia kręgowego, zachowane są światła otworów m-kręgowych. Na poziomie C5-6 centralna protruzja krążka m-kręgowego wraz z osteofitem blaszki granicznej redukuje przestrzeń plynowa worka pionowego nie kontaktuje się z przednia powierzchnia rdzenia kręgowego,zachowane są światła otworów m-kręgowych. Na poziomie C6-7 uwypuklienie typu bulging krążka m-kręgowego spłyca przestrzeń plynowa worka oponowego nie kontaktuje się z przednia powierzchnia rdzenia kręgowego, bez redukcji świateł otworów m- kręgowych.” Z tym wynikiem udałam się do ortopedy hiropraktyka - miałam wykonane 30 zabiegów - efektu brak. Kolejny ortopeda - zastrzyki, lekarstwa, na chwile pomogło gdy były zastrzyki później wszystko wróciło, wizyta u neurochirurga po roku od początku objawów i szeregu rehabilitacji, zalecenie - regabilitacja, wiec poszłam na kolejna do najlepszego fizjoterapeuty w mieście - zero poprawy, dodatkowo od 2 miesięcy boli mnie kręgosłup lędźwiowy i nogi, silny bol, nogi jakby w ciągłym skurczu od pleców przez pośladki tył ud, nie wiem już do kogo iść i co robić. Proszę o pomoc.porade
Szanowna Pani, przedstawiony opis badania MR kręgosłupa szyjnego wskazuje na obecność jego nabytej wady co do postawy, tj. - zmniejszenia lordozy szyjnej, a przede wszystkim wykazuje wielopoziomową dyskopatię w tym odcinku kręgosłupa. Na szczęście stopień uszkodzenia tarcz międzykręgowych nie jest tak znacznie nasilony, aby zagrażał uszkodzeniem rdzenia kręgowego, albo powodował ucisk szyjnych korzeni nerwowych wskazujący na celowość operacji neurochirurgicznej. Zatem oczywista jest konieczność intensyfikacji leczenia zachowawczego, przede wszystkim w oparciu o stosowanie zestawu odpowiednich metod rehabilitacji, z wyłączeniem chiropraktyk. Leczenie manualne jest przeciwwskazane, natomiast pożądane jest stosowanie masaży, czy to suchych, klasycznych, czy także z wykorzystaniem hydroterapii wg zaleceń lekarza balneologa lub lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej. Wobec dołączenia się u Pani dolegliwości z zakresu nerwów kulszowych, najprawdopodobniej na podłożu wad postawy lub zmian zwyrodnieniowych o podobnym typie jak w szyi - także w odcinku lędźwiowym kręgosłupa - celowe jest podjęcie kompleksowej rehabilitacji całego kręgosłupa. Najlepsze warunki ku skuteczności tej terapii zapewniłoby leczenie stacjonarne w warunkach sanatorium przez okres kilku tygodni z serią codziennie stosowanych zabiegów. Obok masaży i ćwiczeń gimnastycznych warto byłoby się poddać zabiegom elektroterapii z miejscową stymulacją przezskórną podrażnionych chorobą okolic unerwienia. Oczywiście dodatkowo, ze względu na nasilone dolegliwości bólowe należałoby zastosować okresową, skojarzoną farmakoterapię lekami ordynowanymi przez lekarza specjalistę neurologa, ortopedę lub rehabilitacji z grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz preparatu zwiotczającego mięśnie, kompleksu witamin B ( B1, B6, B12 ), a także leku łagodzącego drażnienie śluzówki żołądka o mechanizmie inhibitora pompy protonowej. Utrzymywanie się dolegliwości bólowych dolnej części kręgosłupa skłaniałoby do wykonania badania MR bez kontrastu odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa po wykluczeniu zmian stawów krzyżowo-biodrowych w ramach konsultacji u specjalisty neurologa mogącego sprawdzić obecność u Pani tzw. dodatniego objawu Patrika.

Opis MRI wskazuje na wielopoziomowe zmiany w kregosłupie szyjnym i lędźwiowo-krzyżowym, opisywane dosyć często u coraz młodszych osób... Opis MRI to za mało, Wskazana pełna konsultacja, Ocena stanu OGÓLNEGO i NEUROLOGICZNEGO; W pełni popieram opinię pana doktora Graffa. Ważny pełny wywiad, ocena sprawności, ocena dolegliwości towarzyszących, trybu życia, pracy, aktywności; Ważna też ocena nastroju i snu ; Przebyte urazy ? Wywiad rodzinny , obciążenia chorobowe ?.
Na pewno konieczne regularne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, izometryczne, pływanie. a w okresach nasilenia dolegliwości leki. Pozdrawiam