Witam. Czy w ciąży można stosować lekki deficyt energetyczny? Przed drugą ciążą udało mi się w ciągu

3 odpowiedzi
Witam. Czy w ciąży można stosować lekki deficyt energetyczny? Przed drugą ciążą udało mi się w ciągu roku schudnąć 32 kg, miałam problemy ze zdrowiem, ale dzięki diecie od dietetyka i ćwiczeniom udało mi się obniżyć wskaźnik BMI i pozbyć IO. Jestem obecnie jednak w 13 tyg.ciąży i przytyłam już 5 kg. Bardzo boję się więcej przytyć... Od czasu zrzucenia zbędnych kilogramów, obawiam się, że znowu będę wyglądała jak kiedyś. Niestety pierwsze miesiące ciąży były dla mnie bardzo męczące - do teraz męczą mnie nudności, osłabienie i często nie mam sił na aktywność fizyczną, przez co głównie praktykuję spacery (wcześniej trenowałam siłowo 5 dni w tygodniu po 45-60 min.), W dodatku nie jest to codzienna rutyna, a jedynie w dni, kiedy czuję się lepiej... Miałam również do niedawna różne zachcianki i ulegałam wielu pokusom... Chciałabym jednak wziąć się za siebie i spróbować nieco wrócić do aktywniejszego trybu oraz wrócić do liczenia kcal, aby nie przytyć już więcej. Czy muszę być na zerze kalorycznym czy mogę zastosować lekki deficyt z rzędu dwustu lub trzystu kcal?
Najlepszym rozwiązaniem byłoby słuchać swojego organizmu co do porcji posiłków. Byłabym jednak bliska zeru, ponieważ ciąża to nie czas redukcji. Wyliczyłabym dodatkowo na Pani miejscu PPM I CPM uwzględniając trymestr. Jeśli kaloryka będzie pochodzić z dobrych jakości tłuszczów, białek i węglowodanów, do tego codzienne nawadnianie organizmu, wówczas powinna Pani dobierać książkowo..

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry
Ciążą oraz laktacje nie jest dobrym czasem na redukcję, ponieważ w trakcie obydwu stanów fizjologicznych Pani ciało potrzebuje dodatkowych kalorii ale również makro i mikroelementów, dlatego dieta redukcyjną, a w szczególności źle skomponowana dieta odchudzającą będzie powodować niedoboru u Pani oraz u rozwijającego się dziecka (w brzuszku).
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz
W ciąży wzrasta nie tylko zapotrzebowanie energetyczne ale przede wszystkim zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. dieta z deficytem energetycznym stwarza ryzyko niedoborów pokarmowych. Zachęcam do skorzystania z pomocy dietetyka, który opracuje dla Pani zbilansowany jadłospis, dzięki, któremu przyrost masy ciała będzie prawidłowy, a zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze pokryte. Po porodzie i ustabilizowaniu laktacji można rozważyć wprowadzenie pod kontrolą zbilansowanej diety uwzględniającej odpowiedni deficyt,

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.