Witam. Czy jeśli spożyje 30g tłuszczu to znaczy że te 30g się dołoży?

2 odpowiedzi
Czy jeśli spożyje 30g tłuszczu to znaczy że te 30g się dołoży?
Tłuszcz jest jednym z podstawowych składników pokarmowych i stanowi element prawidłowo zbilansowanej diety. Źródłem tłuszczu, obok olejów roślinnych, margaryn, masła, są również tłuste produkty mleczne, tłuste mięso, jaja, tłuste ryby, orzechy oraz nasiona. 1 g tłuszczu dostarcza 9 kcal. Większość Polaków spożywa zbyt dużo tłuszczów, szczególnie tych bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Ich źródłem są przede wszystkim tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego. Kwasy tłuszczowe spożywane w nadmiarze negatywnie wpływają na zdrowie, mogą być przyczyną wzrostu ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Zależność taką potwierdziły wyniki licznych badań epidemiologicznych (m.in. Framingham Heart Study, Lipid Research Clinics Trial). Naukowcy udowodnili również, iż zastąpienie nasyconych kwasów tłuszczowych nienasyconymi, może skutkować zmniejszeniem stężenia cholesterolu we krwi. Warto wspomnieć, że kwasami tłuszczowymi niezbędnymi do zachowania zdrowia są kwasy tłuszczowe wielonasycone. Organizm człowieka nie jest zdolny do ich samodzielnej produkcji, dlatego muszą być dostarczane z dietą. Poza tym, jak wspomniano, kwasy te (np. linolowy omega-6 oraz alfa-linolenowy omega-3) wspomagają utrzymanie stężenia cholesterolu we krwi na prawidłowym poziomie, a ich długołańcuchowe formy – EPA i DHA przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca. DHA dodatkowo jest niezbędny do prawidłowej pracy mózgu oraz ostrego widzenia. Kwasy te znajdziemy w tłustych rybach typu halibut, makrela, śledź, czy także w oleju np. lnianym. Ilość tłuszczu zalecana w codziennej diecie zależy od zapotrzebowania energetycznego organizmu, na które wpływają płeć, wiek, rodzaj i intensywność aktywności fizycznej oraz stan fizjologiczny. Jeśli chodzi o odkładanie się tłuszczu w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej, nie znaczy to, że jeśli spożyjemy 30 g tłuszczu to 30 g się zamieni w tkankę tłuszczową. Wszystko zależy od tego co jemy w ciągu dnia oprócz tłuszczy, ile białka, węglowodanów i jak rozłożymy je w posiłkach.

Mechanizm odkładanie tłuszczu jest taki, że jeżeli spożywamy nadmiar kcal w stosunku do tego ile nasz organizm potrzebuje, to reszta jest odkładana. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie energetyczne, zależne od wielu czynników np. Wagi, wieku, wzrostu, płci aktywności fizycznej i dlatego powinno się ustalać indywidualne jadłospisy uwzględniające CMP czyli całkowitą przemianę materii danej osoby. Jak że wszystkim tak i w tym przypadku ważna jest równowaga: jeść tyle ile potrzeba organizmowi.