Witam. Czy jeśli rodzice dorosłego dziecka znęcają się nad nim psychicznie i doprowadzają go do ro

4 odpowiedzi
Witam.
Czy jeśli rodzice dorosłego dziecka znęcają się nad nim psychicznie i doprowadzają go do rozpaczy załamania i krzyków w pobliżu jego małego dziecka, nieodpowiednio się zachowują, czy to rodzic małego dziecka jest sam sobie winien i nieodpowiednio się zachowuje przy swoim dziecku?
Dzień dobry,
w takich sytuacjach nie chodzi o to kto jest winny. Przemoc psychiczna negatywnie wpływa na członków rodziny i zalecam zgłoszenie się na konsultację do psychologa, żeby szerzej mógł rozpoznać i wesprzeć w tej sytuacji.
Pozdrawiam, Anna

Witam.
Dziecko które patrzy na przemoc w swoim domu jest obecnie traktowane tak samo, jak osoba która doświadcza przemocy. Jeśli dochodzi do znęcania się psychicznego warto rozważyć wniosek o wgląd do sytuacji dziecka w Ośrodku Pomocy Społecznej. Dodatkowo owa przemoc pokazuje dziecku, że łamanie czyi granic jest na porządku dziennym i normalnym jest aby nie reagować kiedy dzieje się krzywda. Przemoc karmi się ciszą, więc zachęcam przede wszystkim do reakcji.
Pozdrawiam ciepło,
Zuzia
Witam,

Rozumiem, że opisana przez Panią sytuacja jest bardzo trudna i obciążająca emocjonalnie. Kiedy rodzice dorosłego dziecka znęcają się nad nim psychicznie, może to wywoływać ogromny stres, które negatywnie wpływają na samopoczucie zarówno dorosłego dziecka, jak i jego własnego potomstwa. Warto podkreślić, że nie jest to wina rodzica małego dziecka, lecz raczej wynika z toksycznej dynamiki rodzinnej i nieodpowiedniego zachowania jego rodziców.

Ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo emocjonalne zarówno dorosłego dziecka, jak i jego własnego potomstwa. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w takiej sytuacji:

1. Jeśli to możliwe, warto rozważyć ograniczenie kontaktu z rodzicami, którzy znęcają się psychicznie. Może to pomóc w zmniejszeniu stresu i złagodzeniu wpływu tej toksycznej dynamiki na dorosłego dziecka i jego potomstwo.

2. Rozmowa z psychologiem lub terapeutą może pomóc w przetworzeniu trudnych emocji i nauczyć strategie radzenia sobie z sytuacją. Terapia może również pomóc w zrozumieniu, jak skutecznie radzić sobie z toksycznymi relacjami i chronić własne dziecko przed wpływem tych sytuacji.

3. Otoczenie się wsparciem ze strony przyjaciół lub innych członków rodziny, którzy rozumieją sytuację, może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, można poczuć się mniej osamotnionym i uzyskać pomocne porady.

Jeśli sytuacja wciąż wydaje się trudna i obciążająca, ważne jest, aby szukać wsparcia i pomocy od specjalistów oraz bliskich. Uzyskanie odpowiedniego wsparcia może pomóc w ochronie zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka przed dalszymi negatywnymi wpływami toksycznej relacji.
Przemoc w jakiejkolwiek formie jest absolutnie nieakceptowalna, niezależnie od tego, kto ją stosuje. Tak jak koleżanka powyżej "przemoc karmi się ciszą" - zachęcam do podjęcia stosownych działań. Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.