witam, choruję na dnę moczanową od 10 lat, ostatnio spotykam się z pozytywnymi opiniami odnośnie sto

2 odpowiedzi
witam, choruję na dnę moczanową od 10 lat, ostatnio spotykam się z pozytywnymi opiniami odnośnie stosowania siarki
organicznej, lub suplementów ją zawierajacych. Wuczytalem też, siarka zakwasza organizm, co jest naganne jesli chodzi o dnę.
Czy moglby pan/pani odnieść się do ów tematu?
Pozdrawiam.
Dzień Dobry, bardzo dziękuję za to pytanie. Ja zalecam suplementację siarką moim pacjentom, MSM (siarka organiczna) – wyhamowuje stany zapalne w obrębie kości i stawów, a także pomaga pozbyć się nadmiaru kwasu moczowego. Podobne działanie wykazuje także kurkumina. Najlepiej stosować liposomalną.

Jeśli chodzi o zakwaszenie organizmu - to najważniejsza jest równowaga kwasowo- zasadowa. Równowaga kwasowo - zasadowa objawia się odpowiednimi proporcjami poziomu kwasowości i zasadowości, co skutkuje optymalnym stężeniem jonów wodorowych w naszym organizmie. Prawidłowa wartość jonów wodorowych wewnątrz komórki wynosi 100 mmol/L. Poziom pH jest określany jako stosunek składników zasadowych do kwasowych w danej cieczy. Równowaga kwasowo - zasadowa jest prawidłowym pH tkanek i krwi w organizmie, a jego wartość powinna oscylować pomiędzy 7,35 - 7,45.

Aby uniknąć wystąpienia kwasicy należy przede wszystkim stosować odpowiednią dietę. Najkorzystniej jest tak planować codzienne posiłki, aby dostarczać organizmowi 80% produktów zasadotwórczych i 20% produktów kwasotwórczych. Do produktów zakwaszających zaliczamy między innymi: mięso, białe pieczywo, sery żółte, mleko, cukier czy czarną herbatę.
Zasado-twórczo natomiast działają wszelkie warzywa i owoce, czosnek, grzyby, kiełki i oliwa z oliwek. Warto też pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody (około 3 litrów), oraz dodaniu do jadłospisu wiśni lub czereśni (mogą być mrożone). Dbając o utrzymanie równowagi kwasowo - zasadowej, poza stosowaniem odpowiedniej diety, powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia w tym umiarkowaną aktywność fizyczną. Można także wspomóc się ziołami - jeśli chodzi o obawy związane z dną, polecam panu serdecznie ekstrakt z lucerny, który pomoże w rozpuszczeniu soli i koniecznie alkaliczna wodę. To oczyści również nerki i wzmocni wątrobę. Życzę zdrowia i pozdrawiam serdecznie.

Dzień Dobry
Na ten moment nie ma wiele badań które poruszają temat msm (siarki organicznej) w leczeniu dny moczanowej. Jednak American Academy of Pain Medicine informuję, że przyjmowanie siarki organicznej ogranicza stan zapalny w obrębie kości i stawów. Aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, należy poczekać na wyniki badań klinicznych.
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz