Witam! Chcę przytyć po odchudzaniu. Jaką dietę najlepiej zastosować, aby nie ''obrosnąć w tłuszcz''.

2 odpowiedzi
Witam! Chcę przytyć po odchudzaniu. Jaką dietę najlepiej zastosować, aby nie ''obrosnąć w tłuszcz''. Czy muszę jeść więcej białka? Cukry proste czy złożone? Na razie nie mam możliwości korzystania z zajęć na silowni, co byłoby niewątpliwie pomocne w rzeźbieniu sylwetki. Więc muszę skoncentrować się na właściwym odżywaniu. Będę wdzięczna za odpowiedź..
Dzień dobry,

Kluczowy jest odpowiedni bilans energetyczny - możesz obliczyć swoje zapotrzebowanie całkowite (CPM, uwzględniające aktywność fizyczną) i dodać około 200-300kcal. Jeśli długo byłaś na diecie odchudzającej, warto najpierw przez około 1-2 tygodnie jeść zgodnie z CPM, a dopiero później zwiększyć kaloryczność. Oprócz tego, warto zadbać o prozdrowotny charakter diety, zgodny z zasadami zdrowego żywienia. Jeśli nie chcesz patrzeć na kalorie, najlepiej intuicyjnie dodać do diety źródła tłuszczów, takie jak awokado, oleje roślinne, orzechy, masło orzechowe, nasiona - mają wyższą wartość energetyczną w mniejszej objętości. Fajnie sprawdzą się też koktajle uzupełnione np. o płatki owsiane. Ściskam!

Do słusznych porad Pani Weroniki dodałbym, że mimo wszystko warto również włączyć w tym procesie ćwiczenia. Dzięki aktywności fizycznej zmniejszymy ryzyko "obrastania tłuszczem", co przy zerowej aktywności będzie nieuniknione nawet przy niewielkim zwiększeniu kaloryczności. Jeśli nie ma Pani możliwości korzystać z siłowni, zachęcam do np. ćwiczeń w domu. Organizm nadmiar kalorii musi gdzieś odkładać i w dłuższej perspektywie będzie to albo tkanka tłuszczowa (bez ćwiczeń), albo mięśniowa (z ćwiczeniami). Jeśli jednak chce Pani przytyć niedużo, po prostu dla własnego komfortu i może to być tkanka tłuszczowa, to sama dieta oczywiście wystarczy. Pozdrawiam :)