Wieloletnia zmora - cera

4 odpowiedzi
Od kiedy pamiętam mam problem z cerą. Zaczęło się bodajże w podstawówce od niewielkich wykwitów na czole czy brodzie. Obecnie mam 22 lata i przebyłam już kilkukrotne leczenie antybiotykiem Tetralysal, poza tym wit. PP, Zineryt, Isotrexin żel, 3 rodzaje antykoncepcji doustnej. Trafiłam też do osoby, dzięki której przez pewien okres czasu oczyszczałam organizm z toksyn przy pomocy suplementów diety - niestety również nie pomogło. Na zabiegi kosmetyczne wydałam już fortunę i do tej pory nikt mi nie pomógł skutecznie. Co ważne - przyjmuję lek Levetiracetam Teva. Dermatolog mówiła mi, iż nie ma u mnie szansy na wdrożenie retinoidów z uwagi na przyjmowane przeze mnie leki. Zaznaczała natomiast, że jest to w moim przypadku ostatnia deska ratunku... Z wielką trudnością przychodzi mi patrzenie na swoją twarz w lustrze, spędza mi to sen z powiek i jest to na tyle krępujące, że najchętniej nie wychodziłabym z domu. Na plecach "syfki" pojawiają mi się rzadko, nie robią się raczej wielkie stany zapalne i to mi nie przeszkadza, na dekolcie pojawiają się "raz na ruski rok" ze 3 wykwity i to też jest do przyjęcia. Od kosmetolog dowiedziałam się, że mam cerę naczynkową (nie wiem czy ten fakt jest istotny). Borykam się również z rogowaceniem okołomieszkowym na ramionach i pośladkach. Kiedyś moje pośladki w 90% pokrywały ropne bolące czerwone bąble - w tej chwili takowy "nieprzyjaciel" nie jest częsty, ramiona są po prostu szorstkie. Moim największym problemem są zaskórniki zwłaszcza na brodzie i czole (nie mniej jednak policzki i nos też nie są od nich wolne). Na nosie są to zaskórniki w postaci czarnych kropeczek, natomiast pozostałe - najgorsze dla mnie - w postaci białej kaszki, która nie znika mi z twarzy od lat. Są to "syfki siedzące głęboko pod skórą wystawiające tylko swój łepek" niemożliwe do zwalczenia. Takie zaskórniki często rosną, pojawia się stan zapalny i "czerwony bardzo bolesny wulkan". Moim największym marzeniem jest wygrać z tym co pojawia mi się na twarzy!
Żaden lekarz po dziś dzień nie zlecił mi żadnych badań hormonalnych czy alergicznych (ginekolodzy przepisujący 3 rodzaje doustnej antykoncepcji również nie), leki były mi przepisywane tylko i wyłącznie na podstawie wywiadu i tego co lekarze widzieli na mojej twarzy. Spodziewam się, że jakieś badania, np. krwi w kierunku hormonów mogłyby pomóc moim dotychczasowym lekarzom w doborze odpowiedniej farmakoterapii dla mnie (może jednak się mylę?). Chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie czy jakieś badania mogłabym wykonać przed pierwszą wizytą u nowego lekarza dermatologa, na które mógłby skierować mnie lekarz rodzinny (bądź które mogłabym wykonać na własną rękę)? Nie chcę udawać się z pustymi rękoma na prywatną wizytę w celu konsultacji dermatologicznej, która miałaby trwać 10 minut i kosztować 200 zł jeśli miałabym dowiedzieć się tylko tyle, iż właśnie w pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie badań takich, takich i takich...
Chciałabym również uzyskać odpowiedź na pytanie czy rzeczywiście w moim przypadku leczenie retinoidami jest niemożliwe skoro przyjmuję Levetiracetam Teva 2 razy dziennie po 750 mg?
W Pani przypadku lekarze boją się prawdopodobne podjąć leczenia retinoidami z uwagi na występowanie jako skutku ubocznego leczenia retinoidami oraz levetiracetem w postaci depresji. ZgodnieDwa leki, które mogą ją powodować przyjmowane jednocześnie zwiększają szansę na jej wystąpienie. Leczenie retinoidami jest bardzo trudne i wymaga wiedzy, doświadczenia lekarza i ścisłej współpracy z pacjentem oraz jego samodyscypliny. Padaczka jest już na tyle kłopotliwą chorobą, że część lekarzy może nie chcieć podejmować ryzyka związanego ze stosowaniem kontrowersyjnych w ich oczach leków.
Mam wieloletnie doświadczenie w leczeniu trądziku i prowadziłam już kilkakrotnie terapię u chorych z padaczką. Takie leczenie jest wyjątkowo trudne i należy podchodzić do pacjenta z dużym marginesem bezpieczeństwa. Musi Pani zdawać sobie jednak sprawę, że nie są to cudowne leki gwarantujące całkowite wyleczenie. Sukces w leczeniu uzyskuje się w ok 80 % przypadków i czasem wymaga to powtórzenia całej serii w celu uzyskania pożądanych efektów. Jeśli dotychczasowe metody leczenia nie spowodowały ustąpienia trądziku należy podjąć próbę leczenia retinoidami.
Nie rozumiem też faktu wielokrotnego stosowania antybiotyków oraz leków hormonalnych. Mogły one spowodować dużo więcej skutków ubocznych i wyrządzić więcej szkody niż retinoidy.
Lekarz z gamy dostępnych leków powinien wybierać najwłaściwsze w danym przypadku biorąc pod uwagę dotychczasowe leczenie, jego efekty, stan pacjenta, wyniki badań, ale też spodziewane skutki leczenia oraz możliwe wystąpienie powikłań i efektów ubocznych. Jeśli strona pozytywna przeważa nad negatywami leczenia należy przemyśleć takie rozwiązanie.
Nie napisała Pani tego wprost, ale domyślam się, że wszystkie próby leczenia odbywały się w ramach NFZ. Niestety lekarze nie zawsze mogą w ramach funduszu kierować na wszystkie niezbędne badania, które pomocne byłyby w diagnostyce trudnych przypadków. Może Pani spróbować jeszcze dostać się do kliniki dermatologii w Łodzi lub we Wrocławiu. To bardzo dobre dwa ośrodki zajmujące się zmianami trądzikowymi o podłożu immunologicznym. Moim jednak zdaniem nie ma innej metody, która w Pani przypadku może jeszcze zadziałać poza wprowadzeniem retinoidów.
Przed wizytą u lekarza dermatologa powinna Pani udać się do endoktrynologa oraz zrobić podstawowe badania krwi włącznie z próbami wątrobowymi, poziomem cholesterolu i trójglicerydy.
Odpowiadając na Pani pytanie - stosowane przez Panią leki nie są przeciwwskazaniem w terapii retinoidami. Leczenie wymaga regularnych kontroli, ścisłego przestrzegania wskazań lekarskich, stosowania w przypadku kobiet antykoncepcji, systematycznych badań dodatkowych oraz cierpliwości i kilku-kilkunastu miesięcy leczenia.

Szanowna Pani

W XXI wieku u większości osób można skutecznie wyleczyć trądzik.
Co do badań hormonalnych - u większości kobiet wyniki badań są w normie, natomiast jeśli istnieją dodatkowe objawy (zaburzenia miesiączkowania, nieprawidłowe owłosienie czy nieprawidłowy wygląd jajników w USG) to wówczas warto takie badania w odpowiedniej fazie cyklu wykonać.
Zgodnie z systemem dostępnym dla lekarzy na stronie Ministerstwa Zdrowia, analiza leku przez Panią pobieranego oraz izotretinoiny wykazuje, że NIE MA żadnych interakcji pomiędzy tymi lekami tak nie więc z tej strony nie ma p.wskazań do zastosowania retinoidów. Warto pamiętać, że jedynym bezwzględnym p. wskazaniem do leczenia retinoidami jest ciąża, a wszystkie inne zaburzenia lub choroby możemy niejako "obejść" dobierając odpowiednią dawkę leku lub schemat leczenia.
Zapraszam na wizytę i pozdrawiam!
Szanowna Pani,

Zdiagnozowanie Pani przez internet wobec tak złożonego problemu nie jest możliwe. Levetiracetam jest lekiem p/padaczkowym. Mimo, że nie wchodzi w znane interakcje z izotretinoiną, może zwiększać ona (podobnie jak zlecany Pani w przeszłości Tetralysal), częstość napadów padaczkowych. Sądzę, że decyzja Pani dermatologa o niewłączaniu tego leku była dobra i podyktowana troską o Pani bezpieczeństwo.

Levetiracetam wydaje się nie mieć wpływu na gospodarkę hormonalną u ludzi. Stąd, badania hormonalne mogłyby być pomocne, jeżeli wskazywałby na taki związek nieregularne cykle miesięczne, związek nasilenia objawów z cyklem, określona lokalizacja zmian, czy inne cechy obserwowane bezpośrednio w badaniu.

Nie istnieje uniwersalny pakiet badań - powinny być one "skrojone na miarę". Decyzja o tym jakie z badań zlecić i czy będą (wszystkie lub konkretne) konieczne może być jedynie podjęta po wizycie lekarskiej. Poza oceną TSH lekarz rodzinny nie ma w dopuszczonym przez NFZ pakiecie badań, które mógłby zlecić bezpłatnie.

Podobnie jak przy awarii samochodu, mechanik nie jest w stanie udzielić Pani informacji o przyczynie bez przeglądu, czy hydraulik poradzić kupić części bez sprawdzenia usterki, tak diagnostyki choroby nie można przeprowadzić bez dokładnego wywiadu i badania - jest to element diagnostyki, który ukierunkowuje leczenie. Jeżeli brakuje tego elementu, skuteczność zalecanego leczenia może okazać się niska.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
w przypadku gdy leczenie antybiotykami doustnymi (Tetralysal) oraz preparatami miejscowymi nie przynosi rezultatu należy rozważyć leczenie izotretinoiną doustną. Aktualnie jest to najbardziej skuteczna terapia trądziku na świecie. Aby kuracja ta była skuteczna konieczne jest by była prowadzona przez lekarza mającego duże doświadczenie w terapii retonoidami. Ponadto w przebiegu kuracji wymagana jest współpraca ze strony Pacjentki/Pacjenta czyli m.in. wykonywanie badań laboratoryjnych, nawilżanie skóry, regularne wizyty itp.
Nie widzę przeciwwskazań aby łączyć retinoidy z Levetiracetam.
Przed wizytą warto zrobić podstawowe badania z krwi, próby wątrobowe, oznaczyć cholesterol całkowity i trójglicerydy. Jeżeli nie ma dodatkowych zaburzeń takich jak M.IN. zaburzenia miesiączkowania, nieprawidłowe owłosienie - nie ma konieczności wykonania badań hormonalnych.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego
OJ