Według jednej z teorii masażu tj. "Teoria hormonalna - Wskutek masażu wydziela się z tkanek większa

4 odpowiedzi
Według jednej z teorii masażu tj. "Teoria hormonalna - Wskutek masażu wydziela się z tkanek większa ilość histaminy, który rozszerza naczynia krwionośne, z kolei histamina, drażniąc nadnercza, powoduje wzrost wydzielania adrenaliny. Adrenalina powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, podnosząc ciśnienie krwi. Tak więc w pierwszej fazie masażu notujemy spadek ciśnienia, a mniej więcej w 20 min. po masażu wzrost ciśnienia". Jednakże w wielu innych przekazach piszą, że masaż odpowiada za spadek adrenaliny w organizmie. Jak to w końcu jest z tą adrenaliną czy rzeczywiście następuje jej wzrost? Mógłby by mi to doktor dokładnie wytłumaczyć bo nie potrafię zrozumieć tego zagadnienie, która moim zdaniem nie zgadza się z tym większym stężeniem adrenaliny. Interesuję się właśnie biochemiczną stroną masażu ale tej kwestii nie wiem jak zinterpretować. Pzdr
Jest zbyt wiele czynników wpływających na gospodarkę hormonalną (np. intensywność, głębokość masażu, konkretne rejony) by w danym momencie że 100% pewnością powiedzieć, co się dzieje. Myślę że nie powinno się podchodzić wybiórczo do tematu.

Witam. Poproszę o dokładne wskazanie źródeł wykluczających się teorii.
Polecam poszukać artykułów dotyczących tematu w wyszukiwarce PubMed.
Należy pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na masaż, dodatkowo znaczenia ma wiele czynników min. siła masażu oraz wielkość okolicy objętej masażem. Myślę, że warto pytanie skierować do specjalisty endokrynologa.