Według jednej z teorii masażu tj. "Teoria hormonalna - Wskutek masażu wydziela się z tkanek większa

4 odpowiedzi
Według jednej z teorii masażu tj. "Teoria hormonalna - Wskutek masażu wydziela się z tkanek większa ilość histaminy, który rozszerza naczynia krwionośne, z kolei histamina, drażniąc nadnercza, powoduje wzrost wydzielania adrenaliny. Adrenalina powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, podnosząc ciśnienie krwi. Tak więc w pierwszej fazie masażu notujemy spadek ciśnienia, a mniej więcej w 20 min. po masażu wzrost ciśnienia". Jednakże w wielu innych przekazach piszą, że masaż odpowiada za spadek adrenaliny w organizmie. Jak to w końcu jest z tą adrenaliną czy rzeczywiście następuje jej wzrost? Mógłby by mi to doktor dokładnie wytłumaczyć bo nie potrafię zrozumieć tego zagadnienie, która moim zdaniem nie zgadza się z tym większym stężeniem adrenaliny. Interesuję się właśnie biochemiczną stroną masażu ale tej kwestii nie wiem jak zinterpretować. Pzdr
Jest zbyt wiele czynników wpływających na gospodarkę hormonalną (np. intensywność, głębokość masażu, konkretne rejony) by w danym momencie że 100% pewnością powiedzieć, co się dzieje. Myślę że nie powinno się podchodzić wybiórczo do tematu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Poproszę o dokładne wskazanie źródeł wykluczających się teorii.
Polecam poszukać artykułów dotyczących tematu w wyszukiwarce PubMed.
Należy pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na masaż, dodatkowo znaczenia ma wiele czynników min. siła masażu oraz wielkość okolicy objętej masażem. Myślę, że warto pytanie skierować do specjalisty endokrynologa.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.