Wady rozwojowe u małego dziecka.

3 odpowiedzi
Mój 19 msc. synek jest opóźniony w rozwoju psycho-ruchowym, lecz lekarze nie wiedzą jaka jest tego przyczyna. Chodzi na rehabilitację metodą Vojty, dzięki której zaczął raczkować, wspinać się, lecz nadal nie chodzi. Mowa też ogranicza się do „gaworzenia” i kilku pojedynczych słów. Synek miał robione badania : USG przezciemiączkowe, eeg, TSH. Nie wiem czy to ma coś wspólnego z jego rozwojem, ale praktycznie od okresu ciążowego ma wadę serduszka. Na razie nie wymaga ingerencji chirurgicznej. Niedawno dowiedziałam się, że w jego karcie na oddziale rehabilitacyjnym napisane jest, że ma zaburzenia ze strony układu nerwowego. Chciałabym zapytać co państwo myślą na ten temat?
Proszę zgłosić się z wynikami badań i dzieckiem do neurologa dziecięcego. Czy naprawdę chce Pani diagnozować synka przez internet, bez padania, bez szczegółowej znajomości objawów, na podstawie kilku ogólnych informacji.

niestety nie mogę pomóc, nie zajmuję się leczeniem dzieci, prosze o konsultację z neurologiem dziecięcym
Szanowna Pani, nikt nie jest w stanie wiedzieć dokładnie jakie są przyczyny opóźnień rozwojowych u dzieci. A to dlatego, że tych powodów jest bardzo wiele, począwszy od genetyki, przebiegu ciąży .... a skończywszy na przebiegu akcji porodowej. Większość tych przyczyn znamy, ale która w konkretnym przypadku odegrała najważniejszą rolę? Tylko bardzo skrupulatny wywiad może to wyjaśnić, ale to jest już trochę ,,sztuka dla sztuki", ponieważ istotne jest tylko to co można zrobić teraz, aby poprawić sytuację neurologiczną dziecka. Metoda Vojty jest bardzo dobra. Oczywiście można próbować rozszerzyć stymulację układu nerwowego innymi technikami. Wskazany jest dobry terapeuta, który zna te metody. Życzę żeby synek niedługo powiedział do Pani ,,mamo". Andrzej Żytkowski