W jaki sposób pomóc sobie przetrwać okres epidemii, w którym jesteśmy pozamykani w domach? Jak radzi

4 odpowiedzi
W jaki sposób pomóc sobie przetrwać okres epidemii, w którym jesteśmy pozamykani w domach? Jak radzić sobie z rozdzieleniem z przyjaciółmi, z partnerką, jak sobie radzić z poczuciem ograniczonej wolności? Czy są jakieś sposoby, aby móc to wszystko sobie poukładać samodzielnie, żeby ten okres tak nie ciążył na psychice?
Pozdrawiam.
Witam serdecznie.

Myślę, że większość z nas zadaje sobie to pytanie. Co można zrobić w tej sytuacji w tej sytuacji?
1. Przede wszystkim sprawdź, czy Twoja ocena sytuacji oparta jest na faktach. Czy ocenie nie towarzyszą błędy w myśleniu (błędy poznawcze), takie jak generalizacja, katastroficzne myślenie, błąd potwierdzenia, wybiórczość uwagi, wyolbrzymianie lub umniejszanie. O tym, jak je rozpoznać, można przeczytać w Internecie.
2. Rozmawiaj o tym, co myślisz i czujesz z innymi, bliskimi przyjaciółmi i rodziną. Tak wiem, że to trudne. Ale potrzebne. Zwerbalizuj to, co czujesz. Zobacz, że nie jesteś sam. Jeżeli wcześniej nie kontaktowałeś się z przyjaciółki, partnerką czy rodzicami online, może warto spróbować? „Online party” na Skype lub Google Meet ze znajomymi na 30 minut, aby porozmawiać, co u każdego słychać, jak sobie radzicie i jakie dobre strony można znaleźć wspólnie w tej sytuacji? To tylko przykłady tematów do wspólnej rozmowy.
3. Nie odbieraj sytuacji personalnie, problem dotyczy wszystkich ludzi w danym momencie.
4. Unikaj przesytu informacji, czerp wiadomości tylko z potwierdzonych i sprawdzonych źródeł, ogranicz potrzebę ciągłego sprawdzania informacji. Wiadomości o sytuacji publikuje Ministerstwo Zdrowia. Dobre jest wyznaczenie sobie konkretnej godziny na update informacji.
5. Wspieraj innych, zaproponuj pomoc osobom w grupie ryzyka, chorującym i mniej odpornym, starszym członkom rodziny, sąsiadom. Możesz zaproponować zrobienie zakupów, pójście do apteki po leki, wyprowadzenie psa. Pomaganie innym minimalizuje negatywny wpływ stresu na kondycję psychiczną, wpływa na poczucie własnej wartości, jest źródłem pozytywnych emocji, daje poczucie wpływu.
6. Zaplanuj pracę w nowych warunkach, dostrzeż jej dobre strony. Może czas na nowe nawyki w organizacji pracy (automatyzacji pracy lub wykorzystywanie nowych technologii do jej usprawnienia?)
7. Zadbaj o siebie stosując zasady higieny rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
8. Zadbaj o swoją dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Spożywaj 5 posiłków dziennie bogatych w owoce i warzywa oraz pij ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody). A może wcześniej nie gotowałeś dla innych? Czas poćwiczyć nowe umiejętności w "kontrolowanych warunkach", będą z tego same plusy.
9. Dbaj o swoje ciało. Ruch w domu może sprowadzać się do ćwiczeń. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń, w których ćwiczysz, przebywasz i śpisz.
10. Zadbaj o siebie, obejrzyj film lub poczytaj książki, na które dotychczas brakowało Ci czasu.
11. W regulacji lęku skuteczna jest technika Jacobsona oraz technika mindfulness. Na YT można znaleźć komentarze do obu technik.
12. Pamiętaj, że ten okres kiedyś minie.
13. Jeżeli nie możesz porozmawiać o swoich zmartwieniach z bliskimi, możesz liczyć na wsparcie specjalistów online.

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Wieczorkowska
eKonsultacje Polskie Centrum Konsultacji Specjalistycznych Online

Zgadzam się całkowicie z przedmówcami, jednocześnie wysyłając apel o dbanie równomiernie o ducha, ciało i umysł. Może warto zacząć uskuteczniać medytacje prowadzone, transy hipnotyczne, auto-hipnozę, mindfulness? W celu uwolnienia blokad w ciele, rozluźnienia wszelkich napięć, które nagromadziły się w stresie, ale również wypracowania korzystnej "uważności na tu i teraz". Dzięki medytacji i transom, możemy wypracować uważność na sygnały wychodzące z ciała (tak dla odmiany!), zamiast standardowo, podświadomie angażować się w gonitwę myśli i "bycie cały czas w swojej głowie"; niekorzystnie gdybając o negatywnych scenariuszach. Obecnie wielu coachów, hipnoterapeutów, tantryków oferuje darmowe spotkania z relaksacją umysłu i rozluźnieniem ciała - ja sama zapraszam w środę na mój profil FB Hipnowa, gdzie poprowadzę trans. Warto zainwestować w swoje zasoby, wewnętrzne siły i odprężenie, by jednocześnie pozwolić swojej odporności wzmocnić się. Pozdrawiam i zapraszam,
Sugeruję wizytę: Treningi relaksacyjne - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Proszę pamiętać, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Kwestia zatrzymania się i zastanowienia. W sytuacji gdy w pojedynkę jest zbyt trudno zachęcam do wsparcia specjalisty w miejscu zamieszkania lub online. Pozdrawiam
„Dajcie mi możliwość dostarczenia do organizmu wystarczającej ilości tlenu, a ja wzniecę w nim ogień” , powiedział dawno temu ojciec medycyny: Hipokrates.
Przede wszystkim warto pamiętać, iż tlen w naszych komórkach zabija wszelkie zarazki i działa przeciwnowotworowo. Tlen jest najlepszym kosmetykiem świata, stosowanym zewnętrznie i wewnętrznie do organizmu. Nie ma skuteczniejszego sposobu wali z chorobami, jak dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości tlenu ( ważna jest tutaj ilość hemoglobiny i zawartość żelaza we krwi). Tlen wpływa również na młodzieńczy, zdrowy wygląd skóry, a dla starszych osób jest czymś w rodzaju eliksiru młodości. Najseksowniejsza „babcia” świata Tina Turner od lat stosuje terapię tlenem. Choć dawno już przekroczyła sześćdziesiątkę, jej wiek tlenowy ocenia się na... 30 lat.
Światowej sławy znany biochemik Otto Wartburg, laureat Nagrody Nobla, głosił: "Nie znam choroby, u podstaw której nie leżałoby niedotlenienie komórek".
Dr Otto Wrtburg już w 1931 roku przeprowadzał swoje doświadczenia na kilkudziesięciu różnych zwierzętach. Pozbawiał zwierzęta właściwej ilości tlenu. W sytuacji zbyt małej podaży tlenu komórka zwraca się po inne źródło energii, by podtrzymać funkcje niezbędne do życia. Najczęściej w takim przypadku, komórki rozkładają glukozę w procesie beztlenowej fermentacji.
Stąd, jeśli będziemy zbyt długo przebywać w domu - osłabniemy psychicznie i fizycznie. Niedotleniony odpowiednio organizm zacznie chorować, osłabimy nasz układ obronny tym bardziej będziemy narażeni na wszelkie infekcje, które przy najbliższej okazji od razu załapiemy. Stąd otwieranie okna codziennie po kilka razy oraz przed snem, jest wysoce wskazane. Również spacer raz dziennie nie zaszkodzi. Ubierz sobie maseczkę, rękawiczki i wyjdź w miejsca, gdzie nie ma ludzi lub jest ich mało. Ruch jest bardzo ważny, aby nie zastać się i nie spowolnić krążenia krwi i nie osłabić pracy serca. Trzeba wychodzić choćby na pół godziny. Maseczka i rękawiczki do sklep-u czy do parku na chwileczkę. Na słoneczko - to kolejny czynnik antydepresyjny i wspomaga pozytywne nastawienie. Pamiętaj o tym.,l Moja mam ma 92 lata. Posiedziała 2 dni w domu i czuła się okropnie. Wyłączyła telewizor i straszne tam informacje i zaczęła codziennie wychodzić na pół godziny do parku. Tak jest już 2 tygodnie a ona czuj esie wyśmienicie.
Jeśli mamy psa i możemy z nim wychodzić - takie domowe zwierzęta ratują nam wprost życie. Musimy pospacerować z nimi i wyprowadzić je 2 razy dziennie. Bierz przykład z właścicieli zwierzaków i nie bój się wyjść z domu. Nie obawiaj się nikogo, jeśli zachowujesz zasady odległości, maseczki i rękawiczek, a po powrocie myjesz ręce i pijesz ciepłą herbatkę. Jeśli nie masz psa - idź po niego do schroniska i zaopiekuj się nim. Będziesz mieć cudownego przyjaciela, który będzie Cię kochać ponad swoje życie. A na ten czas to jest tez nasz ratunek dla zdrowia i życia. Właściciele psów praktycznie nie zapadają na tego wirusa.
Jak radzić sobie z rozdzieleniem z przyjaciółmi, z partnerką, jak sobie radzić z poczuciem ograniczonej wolności? Czy są jakieś sposoby, aby móc to wszystko sobie poukładać samodzielnie, żeby ten okres tak nie ciążył na psychice?

A co do wzmacniania układu obronnego warto sięgnąć po słońce i witaminę D oraz po owoce pełne witamin i minerałów, a szczególnie w obecnym czasie po suplementacje witaminami w tym dużymi dawkami witaminy C i ziołami. Szczegóły podam podczas szerszej konsultacji w zakresie leczniczych składników pokarmowych oraz w zakresie pomocy psychoterapeutycznej. Warto w tym czasie czytać książki i skupiać umysł na pięknych, przyjemnych tematach, wyszywać, dziergać coś na drutach, śpiewać piosenki, sprzątać dom , dzwonić do znajomych i cieszyć się wolnymi chwilami oraz piękną pogodą. Pozdrawiam serdecznie.