W jaki sposób można poznać ból psychiczny osoby w zaburzeniach depresyjnych, która je maskuje przed

2 odpowiedzi
W jaki sposób można poznać ból psychiczny osoby w zaburzeniach depresyjnych, która je maskuje przed otoczeniem?
Dzień dobry, najlepiej zapytać się wprost co ta osoba czuje,czego potrzebuje, można wyrazić własne zaniepokojenie jej zachowaniem, jakąś zmianą, która nastąpiła, powiedzieć, że się martwimy,że zależy nam na niej. Jeżeli to nie pomaga, warto skonsultować się z psychoterapeutą poznawczo- behawioralnym lub zachęcić osobę w depresji do sięgnięcia po profesjonalną pomoc. Z mojego doświadczenia wynika,że bardzo wiele osób zwleka z konsultacją u terapeuty i niepotrzebnie cierpi przez wiele miesięcy czy lat. Obecnie są bardzo skuteczne terapie depresji oraz bezpieczne leki wspomagające proces zdrowienia. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry,

osoba, która choruje na depresję może ją ukrywać, czyli maskować. W takim przypadku zauważenie, że dzieje się coś niepokojącego może być trudne, dlatego warto skupić się na pewnych sygnałach, które mogą zwracać uwagę. Osoba z depresją może wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak izolacja społeczna, unikanie spotkań towarzyskich, spadek zainteresowań i aktywności, zmniejszona energia, trudności z koncentracją i ogólna apatia. Jeśli do tej pory osoba była pełna pasji, energii i motywacji do działania, a teraz porzuciła to, nie ma ochoty na podejmowanie aktywności, to może być pierwszym sygnałem.
Dodatkowo warto samemu wykazać zainteresowanie tym, jak osoba się czuje. Osoby z depresją często nie mówią o swoich uczuciach, ale mogą być bardziej skłonne rozmawiać, gdy ktoś ich zapyta. Możesz zadać pytania, takie jak "Jak się czujesz ostatnio?" lub "Czy coś cię trapi?" i
Istotne jest też uważne słuchanie, bo to pozwala chorym się otworzyć.
Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny i istnieją różne stopnie maskowania depresji. Dlatego ważne jest, aby być delikatnym i zrozumieć, że osoba może potrzebować czasu, aby otworzyć się przed innymi. Wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich mogą pomóc osobom z depresją w procesie zdrowienia.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek