W jaki sposób mogę leczyć fobie społeczna/nerwice? Mam objawy ciągłego pocenia ( nawet zima ), uderz

4 odpowiedzi
W jaki sposób mogę leczyć fobie społeczna/nerwice? Mam objawy ciągłego pocenia ( nawet zima ), uderzenia gorąca, uczucie ściskania w klatce oraz czerwienienia na całej twarzy. Chciałbym się dowiedzieć o jakiś możliwych lekach oraz czy ktos może mi zaoferować jednorazowe spotkanie w celu doraźnej pomocy? Niestety nie mam środków na profesjonalna terapie a liczę na trochę wyrozumiałości, pozdrawiam.
Witaj,

oczywiście na rynku istnieją leki psychotropowe, które z pewnością nieco zmniejszą Pana uczucie niepokoju wewnętrznego podczas kontaktów interpersonalnych. Musi Pan jednak wybrać się w tym celu na wizytę do lekarza psychiatry, ponieważ wszystkie środki uspokajające są na receptę, a suplementy bez recepty np. ziołowe, dostępne w aptekach od ręki, raczej działają jak efekt placebo i to na krótką chwilę albo wcale.
Jeśli natomiast chodzi o jednorazowe spotkanie w celu pomocy doraźnej, to niestety pojedyncza wizyta w gabinecie psychologicznym nie wystarczy. Jeśli nie może zgłosić się Pan na leczenie prywatnie, proszę spróbować w Poradni Zdrowia Psychicznego na narodowy fundusz. W zależności od miejsca zamieszkania terminy w poradniach bywają różne.
Dodatkowo, powinien Pan wiedzieć, iż będzie potrzebne skierowanie od lekarza (obojętnie jakiej specjalizacji), aby dostać się na wizytę do psychologa na NFZ.
Fobia społeczna zdecydowanie potrafi utrudniać codzienne funkcjonowanie więc warto zawalczyć o siebie jak najszybciej.
Pozdrawiam sedecznie,
Martyna

Dzień dobry. Może Pani udać się do poradni psychologiczno pedagogicznej i tam otrzyma Pani pomoc. Niestety poradnie mają często długi okres oczekiwania na specjalistę terapeutę. Szybszy dostęp, to zgłoszenie się do szpitala psychiatrycznego. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry. Niestety, trudno o jednorazową, doraźną pomoc w przypadku opisanych trudności. Zwalczenie ich to proces, który trwa i nie sposób "magicznie" uporać się z problemami podczas jednego spotkania. Zachęcam, by skorzystać z psychoterapii (podczas której nauczy się Pan skutecznie rozwiązywać problemy i radzić sobie z objawami). Jeśli nie jest możliwe regularne uczęszczanie na terapię prywatnie, warto skorzystać z usług poradni zdrowia psychicznego - aby się zapisać, wymagane jest skierowanie od psychiatry lub lekarza pierwszego kontaktu. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że poradnie mają pewne wytyczne co do częstotliwości lub ilości spotkań wynikające z kontraktu z NFZ. Warto o to zapytać, dzwoniąc lub odwiedzając kilka miejsc przed umówieniem się. Pozdrawiam.
Może rozwiązaniem będzie sięgnięcie do podręcznika napisanego przez Edmunda Bourna: Lęk i Fobie. Jest tam sporo wskazówek do zastosowania samemu.
Z drugiej strony proponuję poszukać pomocy w państwowej placówce opłacanej przez NFZ.