W ciągu dnia nie mam czasu na treściwe posiłki,,jem od 17stej 2 duże posiłki,ostatni o 21wszej.Czy p

2 odpowiedzi
W ciągu dnia nie mam czasu na treściwe posiłki,,jem od 17stej 2 duże posiłki,ostatni o 21wszej.Czy przytyję jeżeli po mimo wieczornego jedzenia, mój bilans kaloryczny nie przekracza do celowego ujemnego a na wet często jest niższy.Czy organizm wykorzysta przyjęte BTW na pokrycie zaległego bilansu kalorii??Po prostu czy przyjmie,przerobi na energię i nie odłoży bo w sumie nie ma z czego a funkcjonować musi.
Jeśli nie przekraczamy dziennego zapotrzebowania na energię z definicji nie powinno się przytyć, ale nie do końca tak może się stać. Cały proces jedzenia trawienia jest złożonym procesem, który działa bardzo precyzyjnie. Jeśli wchodzimy w stan dużego głodu powstają w organizmie stany zapalne, wytwarza się hormon stresu i organizm zacznie odkładać materiał zapasowy w postaci tkanki tłuszczowej chociażby po tych dużych posiłkach a jeśli nie ma dostatecznej ilości pożywienia zacznie np "spalać" mięśnie - w wielkim skrócie.
Chciałbym tutaj dodać, że przytycie to najmniejszy problem w tej sytuacji gdyż najważniejsze dla naszego zdrowia jest dostarczanie wartości odżywczych w miarę regularnie w minimum trzech posiłkach dziennie. Organizm większość składników pożywienia nie gromadzi, podczas posiłku, przyswoi tyle ile potrzebuje resztę wydali, człowiek to nie niedźwiedź, który zapadając w sen zmniejsza metabolizm.
Drugim czynnikiem to ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania, mechanizm "najadania się" może przybrać postać poważnych skutków psychicznych.
Podsumowując koniecznie wprowadź pierwszy posiłek przed południem, niech to będzie chociaż koktajl proteinowy z orzechami jakimś owocem coś, co można zabrać do pracy szkoły autobusu, następnie nawet o tej 17 tej wystarczy jeden posiłek nie ma sensu przejadać się dwoma, ostatni minimum 2 h przed snem.
Warto jednak próbować tak zaplanować dzień, aby zadbać o to co najważniejsze - zdrowie. Nie mamy czasu na planowanie posiłków a na co mamy? Jesteśmy zapracowani i zarabiamy a za kilka lat te pieniądze zostana przeznaczone na leczenie i wizyty.
Warto to przemyśleć i skorzystać z pomocy specjalisty.
Zdrowie jest jedno.

Wszystko zależy od kondycji organizmu, wieku, aktywności fizycznej i tego, czy waga do tej pory zawsze była w normie, czy są tendencje do tycia. Jedne osoby będą tyć od takiego sposobu żywienia inne nie :) Ale na pewno nie jest to prawidłowy model żywienia i również po dłuższym czasie organizm może zacząć gorzej pracować na takim systemie, dlatego polecam jednak wprowadzić chociaż małe posiłki wcześniej. A najlepiej wybrać się na konsultacje dietetyczną celem dobrania indywidualnych zaleceń żywieniowych. Zawsze są jakieś rozwiązania :)