Usuwanie kamienia nazębnego i zębów martwych u osób z KZN

6 odpowiedzi
1. Czy u osób z kłębuszkowym zapaleniem nerek konieczna jest osłona antybiotykowa podczas usuwania kamienia nazębnego?
2. Ponadto czy u takich osób zalecane jest usunięcie zębów martwych?

Mam rozbieżne zalecenia od lekarza nefrologa oraz stomatologa. Proszę o podpowiedź.
osłona antybiotykowa owszem niezbędna
usuniecie zębów martwych tylko te które są zle przeleczone

Witam. Więc jeśli chodzi pytanie 1. to owszem, proponowałbym to zrobić w osłonie antybiotykowej. Jeśli chodzi o 2 pytanie to zęby martwe często budzą obawy u lekarzy innych specjalizacji, Moje zdanie jest takie, że jeśli ząb jest prawidłowo wyleczony kanałowo, a w tkankach okołowierzchołkowych nie ma zmian zapalnych to bym takie zęby proponował zostawić. Jednak jeśli mam jasno napisane na skierowaniu, że lekarz nefrolog, kardiolog, ortopeda, okulista czy inny specjalista nie podejmie się zabiegu, dopóki takowe zęby nie zostaną usunięte, to je usuwam. Jeśli zaś lekarz prowadzący potrzebuje tylko zaświadczenie o braku potencjalnych zębopochodnych ognisk zapalenia, takie zęby traktuję jako wyleczone i je zostawiam. Jeśli zaś są przeleczone nieprawidłowo, to jeśli jest czas zajmuję się próbą ich leczenia, jeśli zaś nie ma czasu, albo zęby źle rokują wtedy także usuwam.
Dzień dobry. Zapalenie kłębuszkowe nerek jest często schorzeniem o niewyjaśnionej genezie i dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie jamy ustnej pod kątem ustalenia przyczyny. Taką przyczyną są ogniska zapalne, które mogą zaistnieć w jamie ustnej. Do takich potencjalnych ognisk zapalnych należą martwe zęby, dlatego też bywają wskazania do ich usunięcia. Jeśli chodzi o osłonę antybiotykową przy skalingu to tutaj decyzja należy do lekarza nefrologa opiekującego się Panią, ale podobnie- jeśli nie jest znana przyczyna zapalenia nerek to osłona taka byłaby wskazana.
1.Tak
2.Nie każdy ząb martwy jest ogniskiem zapalnym, jeśli takowym jest to należy go przeleczyć lub usunąć
Witam!
Uważam, że u osób z kłębuszkowym zapaleniem nerek już dzień wcześniej przed planowanym usuwaniem kamienia nazębnego powinna być zastosowana antybiotykoterapia. Podczas skalingu usuwamy kamień nazębny, czyli zmineralizowaną płytkę nazębną. Jest ona źródłem wielu szczepów bakterii zębopochodnych, które są bardzo groźne dla całego organizmu. Antybiotykoterapia jest swojego rodzaju osłoną przed posiewem tych bakterii na cały organizm.
Usuwanie zębów martwych jest też likwidacją potencjalnych ognisk zakażenia, które u osób cierpiących między innymi na kłębuszkowe zapalenie nerek - są bardzo niebezpieczne i zagrażają zdrowiu pacjenta. Jak wspomniałam nie jest to tylko zalecenie dla osób chorych na kłębuszkowe zapalenie nerek, lecz również wielu innych chorób ogólnoustrojowych. Bakterie zębopochodne są niebezpieczne nawet dla zdrowego człowieka, dlatego sanacja jamy ustnej jest bardzo ważnym zagadnieniem.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Odnośnie pytania pierwszego- wskazana jest osłona antybiotykowa w związku z w/w zabiegiem.Jeżeli chodzi o pytanie drugie nie jest bezwzględnym wskazaniem usunięcie z. martwych/ bardziej wskazane jest ich leczenie o ile występują w okolicy wierzchołków korzeni ogniska zapalne o charakterze przewlekłym- czyli wskazane jest leczenie endodontyczne o ile oczywiście dany ząb rokuje pozytywnie/jest sens jego utrzymania w jamie ustnej/. Pozdrawiam Artur Bubeła