Uraz łydki, Naciągniecie ?

8 odpowiedzi
Od kilku dni mam problem z łydką. Uraz powstał w trakcie treningu w niedzielę po nagłym odskoczeniu od najeżdżającego autobusu (by nie zostać ochlapanym). Boli nawet przy nie poruszaniu się. Nasila się przy ruchu.
Z porad internetowych zaprzestałem treningu oraz ograniczyłem ruch [wstępna diagnoza naciągniecie bądź naderwanie). Co to może być czy iść z tym do fizjo czy do rodzinnego ? Jak odróżnić naderwanie od naciągnięcia ? Nie mam krwiaka. Czy warto zrobić usg ?
Naderwaniu może towarzyszyć ból ciągły co swiadczy o stanie zapalnym w wyniku uszkodzenia włókien mięśniowych. Przy braku krwiaka i obrzęku nie ma potrzeby konsultacji ortopedycznej. Wystarczy skorzysatać z pomocy fizjo.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam serdecznie. Jeśli ból jest silny i występuje podczas ruchu uniemożliwiając go to uraz jest raczej poważny natomiast jeśli jest Pan w stanie wykonać ruch w pełnym zakresie to sklanialabym sie żeby stwierdzić naciągnięcie. Na pewno dobrym posunieciem, zaraz po urazie,było zaprzestanie ruchu. Proponuje zglosic się do fizjoterapeuty, który oceni czy można u Pana rozpocząć terapię czy należy wykonać dodatkowe badania np. USG. Terapia powinna być nakierowana na ksztaltowanie się prawidowej, ruchomej blizny w miejscu uszkodzenia tak by w przyszyszlości nie dawala objawów bólowych, była wytrzymała i nie ograniczała zakresu ruchu. Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Z opisanych przez Pana objawów można podejrzewać "naciąganięcie" lub nawet naderwanie. W celu dokładnego określenia rodzaju urazu warto byłoby wykonać usg, które jest adekwatnym badaniem do oceny tkanek miękkich czyli mięśni. Jest to jednak badanie dodatkowe dlatego przede wszystkim polecam skonsultować się z fizjoterapeutą w swojej okolicy by poprzez prace manualną przyspieszyć proces gojenia się tkanki i zminimalizować blizne powstała na skutek regeneracji.
Życzę dużo zdrowia
Pozdrawiam
Robert Hetman
warto zrobić usg, usztywnić kostkę (byle nie gips) i do fizjo
Szanowny Panie,
co by to nie było (naderwanie, naciągnięcie itp) to warto podjąć rehabilitację z jednej prostej przyczyny: uszkodzony mięsień owszem zregeneruje się sam, ale tylko od nas zależy jaka będzie jego struktura po "naprawie". Odbudowując się samodzielnie bez pomocy jego włókna mogą ułożyć się i "posklejać" mało korzystnie- mięsień jest wtedy bardziej podatny na kolejne uszkodzenia. Odmienna sytuacja to mięsień poddawany zabiegom manualnym (np. głęboki masaż poprzeczny)- włókna mięśniowe mają wtedy większą szansę na korzystny zrost.

Podsumowując:
- do Fizjoterapeuty
- nie potrzeba USG

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, najlepiej by było iść do "fizjo" który posiada USG, jeżeli takiego nie ma w mieście, a przygotowuje się Pan do zawodów, poszedł bym na USG prywatnie, rozwiał wątpliwości i wtedy do terapeuty. Jest też możliwość, że problem jest jasny, prosty, jednak bez zbadania nie mogę tego określić. Pozdrawiam
Naciągnięcie od naderwania różni się ilością i skalą uszkodzenia włókien. Naciągnięcie mięśnia są to skumulowane w obrębie jego włókien mikrouszkodzenia – pęknięcia lub rozerwania niewielkiej ilości włókien mięśniowych (około 5 procent) – najczęściej w punkcie przejścia włókna mięśniowego w ścięgno. Zerwanie powyżej 5 % włókien mięśniowych klasyfikowane jest jako naderwanie, które różni się od naciągnięcia większą skalą dysfunkcji i bólu. Żeby rozwiązać dylemat można iść do ortopedy na usg, następnie do fizjoterapeuty. Lekarz rodzinny raczej wiele nie pomoże.
Witam
Najlepiej zacząć od fizjoterapeuty. Naciągnięcie czy naderwanie wymaga właściwej terapii; różni się intensywnością objawów i czasem leczenia. Terapeuta z doświadczeniem będzie w stanie zdiagnozować problem i jemu zaradzić, ewentualnie w razie wątpliwości zleci wykonanie dodatkowych badań. Potrzebna jest terapia manualna, plus właściwy trening leczniczy. Być może jakieś czynniki fizykalne jak zimno/ciepło plus wcierki z odpowiednich maści.