Uprawnienia psychologia do przepisywania leków. Wiem, że w Polsce psycholog nie ma uprawnień do prz

2 odpowiedzi
Uprawnienia psychologia do przepisywania leków.
Wiem, że w Polsce psycholog nie ma uprawnień do przepisywania leków, jednak ostatnio słyszałem że gdzieś na zachodzie Europy, chyba w Barcelonie psycholog może dodatkowo doszkolić się w ciągu kilku lat z farmakologii i otrzymać uprawnienia do przepisywania leków. Czy ktoś może słyszał o tym?
Witam,
w polskim systemie zdrowia, psycholog nie ma uprawnień do wypisywania leków. Natomiast rzeczywiście w niektórych krajach (m.in. w USA), psycholog po skończeniu specjalizacji klinicznej + kursie farmakoterapii, może nabyć takie uprawnienia. Proszę jednak pamiętać o różnicach w systemie kształcenia w poszczególnych krajach oraz o sklasyfikowania zawodu. W Polsce psychologia kliniczna oficjalnie należy do tzw. nauk społecznych, w innych krajach jest to dziedzina nauk medycznych czy nauk o zdrowiu. Stąd też inne podejście i inne uprawnienia. W naszym kraju widać jednak ostatnio zmiany w przyznawaniu dodatkowych uprawnień zawodowych m.in. uprawnienia do wypisywania niektórych leków uzyskały pielęgniarki. Pozdrawiam.

Witam serdecznie.
Ukonczylem studia z psychologii klinicznej i psychoterapii na Brytyjskich uczelniach. Program samych studiow byl podobny do tych w USA i innych krajach w ktorych psychologia jest nieco bardziej popularna. Tak wiec w jakims stopniu moge pomoc.
Zarowno w Europie jak i USA, psycholog (nawet kliniczny) nie ma uprawnien do przepisywania lekow. Ma uprawnienie do wypisania skierowania do psychiatry ktory taki lek bedzie mogl przepisac.
By miec uprawnienia do przepisywania lekow, niezbedne jest wyksztalcenie medyczne. Alternatywnie mozna sobie dorobic dodatkowy kierunek z diagnostyki ale wciaz nie uprawni to do przepisywania lekow.
Moge sie mylic ale dla pewnosci sprawdzilem Brytyjskie i Amerykanskie Towarzystwa do psychologii (BPS & APA). Obydwa towarzystwa potwierdzaja ze tylko psychiatra ma uprawnienia do stosowania psychofarmakologii.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak