Uciążliwy trądzik

3 odpowiedzi
Witam.
Mój problem z trądzikiem zaczął się od kiedy miałam 16 lat, ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne ze względu na nieregularną miesiączkę, wszystko było w porządku, ale kiedy je odstawiłam na mojej twarzy wybuchła epidemia, od tamtej pory mam strasznie wysypaną twarz, stosowałam wapno, magnez, mydła na alergię i różnego rodzaju toniki, nic nie pomaga, więc domyślam się, że problem musi znajdować się wewnątrz, do tego od kilku dni zauważyłam 2 czarne włoski na brodzie i w okolicach sutka, więc po przeczytaniu forum stwierdziłam, że najprawdopodobniej mam za dużo hormonów męskich, stąd ten trądzik. Co prawda zaczęłam wcześniej znowu brać tabletki antykoncepcyjne, ale to poprawiło stan tylko na chwilę, po odstawieniu znowu to samo, jakie badania musiałabym wykonać przed wizytą? Mam na myśli hormonalne, czy to najprawdopodobnie przez hormony?
I czy umawiając się na wizytę u Pani mogłabym wykonać także powiększenie ust, czy już muszę umówić się na 2 wizyty? :) Pozdrawiam.
Pytanie to dotyczy podobnego problemu jak poprzednie na które odpowiedziałam. Badania powinny obejmować mocz, morfologię krwi, trójglicerydy, cholesterol, bilirubinę, ASO, CRP, żelazo. Dodatkowo wskazane jest badanie u lekarza stomatologa, laryngologa i ginekologa w celu wykluczenia ognisk siejących w innych częściach ciała oraz problemów hormonalnych w Pani przypadku. Nie napisała Pani ile ma Pani obecnie lat i jak długo były stosowane leki hormonalne. Długotrwałe leczenie hormonalne a następnie odstawienie go może prowadzić do nasilenia się objawów trądziku. Zewnętrzne preparaty stosowane na skórę przez Panią to kosmetyki nie mają żadnej skuteczności w leczeniu trądziku. Pojedyncze włoski na twarzy lub w okolicach sutków mogą się pojawiać w różnym wieku i wcale nie muszą oznaczać problemów hormonalnych. Teoria, że dużo hormonów męskich jest przyczyną trądziku znaczyłaby, że każdy mężczyzna musi mieć potężny trądzik.
Proszę przed wizytą wykonać wszystkie zalecone badania i dopiero na ich podstawie możemy podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Włosków można pozbyć się bezboleśnie nowoczesnym laserem diodowym pod warunkiem, że nie będzie ich Pani wyrywać na kilka tygodni przed zabiegiem.
Powiększenie ust można wykonać na wizycie ale decyzję o tym można podjąć też dopiero po konsultacji i badaniu. Jeśli będzie się Pani do tego kwalifikować taki zabieg możemy zrobić ale nie podejmuję się składania obietnic mailowo bez badania. Najważniejsze to nie szkodzić pacjentowi, nawet na jego życzenie. A czasem oczekiwania pacjentów są nieuzasadnione. Proszę więc wybaczyć ale najpierw muszę Panią zobaczyć i zbadać.

Witam,
Proponuję zgłosić się do ginekologa bądź ginekologa- endokrynologa, który zleci Pani listę koniecznych do wykonania badań. Z pełnymi wynikami zapraszam na konsultację dermatologiczną. W celu uzyskania informacji dotyczących zabiegów z zakresu medycyny estetycznej proszę o kontakt z recepcją Kliniki Murano.
Pozdrawiam
dr n. med. Paweł Rujna
Witam. Trądzik jest chorobą związaną m.in. z gospodarką hormonalną dlatego przeważnie zaczyna się w okresie okołopokwitaniowym. Oczywiście może też zacząć się w późniejszym wieku i wtedy mamy do czynienia z trądzikiem osób dorosłych . Nie chodzi przy tym o bezwzględny wzrost poziomu androgenów ,ale ich oddziaływanie na kompleksy włosowo-łojowe. Za ten efekt odpowiada enzym zwany 5alfareduktazą , który przekształca w skórze testosteron w najbardziej aktywny z andogenów DHT ( dihydrotestosteron). Leki antykoncepcyjne mają w swoim składzie hormon hamujący tę przemianę poprzez osłabienie aktywności tego właśnie enzymu i dlatego są stosowane w leczeniu trądzika. Część z nich ma nawet rejestrację do leczenia właśnie tego schorzenia. Ze względu na działanie na mieszki włosowe DHT może ( w sprzyjających warunkach) również doprowadzić do tzw. hirsutyzmu , czyli wzrostu włosów w miejscach hormonozależnych. Jeśli jest to zaledwie kilka włosów nie możemy mówić o chorobie , tylko fizjologicznym objawie. W swoim pytaniu umieściła Pani zbyt mało informacji takich jak wiek, masa ciała,typ budowy ciała, ciąże oraz to czy nadal miesiączkuje Pani nieregularnie. Jeśli tak , należy udać się do ginekologa w celu rozszerzenia diagnostyki hormonalnej. Jeśli wszystko jest OK to po konsultacji z ginekologiem zaproponowałbym leczenie skojarzone doustne: skuteczna antykoncepcja w połączeniu z tzw retinoidami ( syntetyczna witamina A). Trwa ono zwykle kilka miesięcy ,ale daje ok. 70% wyleczeń . Antykoncepcja ma tutaj podwójne znaczenie: poprawa stanu skóry oraz zapobieżenie ciąży ( retinoidy mogą spowodować ciężkie wady płodu). Nie ma potrzeby wykonywania badań zlecanych przez internet przed wizytą.Kolejnosć powinna być taka: konsultacja dermatologiczna- konsultacja ginekologiczna z zaleceniami dotyczącymi antykoncepcji- powrót do dermatologa ( zapisanie leku, omówienie zasad jego stosowania)-odczekanie do miesiączki + test ciążowy a następnie stosowanie obu leków zgodnie z zaleceniami. Jeśli chodzi o wypełnienie ust to może się ono odbyć razem z poradą pod warunkiem,że nie istnieją przeciwskazania do tego zabiegu , takie jak aktywna infekcja w miejscu planowanego wstrzyknięcia , ciąża , zaburzenia psychiczne typu dysmorfofobii. Zabieg uzupełnienia ust lepiej wykonać przed rozpoczęciem leczenia , o którym wcześniej pisałem gdyż podczas stosowania retinoidów gojenie może być nieco zaburzone. Zapraszam na poradę i zabieg.Pozdrawiam