jak przygotować się do operacji

3 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie jakie są rozmiary rurki intubacyjnej czy są takie malutkie cieniutkie jak do dziecka i osób o zwężonym przełyku. Oraz jakie są rozmiary wenflonów czy są takie bardzo malutkie jak do dziecka.
Jak wygląda konsultacja anestezjologiczna przed operacją w narkozie dokładnie operacji przegrody nosowej jakie badania będzie wykonywać anestezjolog i w ogóle jak mam przygotować się do tej operacji ?
Szanowny Pacjencie,
odpowiadam w kolejności pytań.
Są najprzeróżniejsze rozmiary rurek intubacyjnych i tzw. wenflonów. W przypadku każdego pacjenta, także dziecka, dostosowuje się średnicę do jego indywidualnego tzw. światła:
- tchawicy (przełyk to zupełnie inna droga w ciele człowieka, tam nie wkłada się rurki, intubuje się ją czasem wyjątkowo dodatkowo tzw. sposób Stengerta, ale to zupełnie inna długa opowieść ......)
- żyły (w przypadku kaniulacji do operacji).
Czyli krótko mówiąc, średnica tego co jest wkładane, jest adekwatna do rozmiarów tego, w co się wkłada.
Wszystko zależy od stanu pacjenta. Jeżeli jest traktowany jako ,,zdrowy", który ma mieć operowaną przegrodę nosową, to WSKAZANE byłoby posiadać przynajmniej podstawowe wyniki badań dodatkowych: morfologia, mocz, jonogram, glikemia, EKG. Natomiast jeżeli występują jakieś dodatkowe schorzenia, to należy kwestię rodzaju operacji rozważyć z lekarzem prowadzącym. Anestezjolog uzgodni z pacjentem najwłaściwszą dla niego formę znieczulenia.
Oczywiście radzę przygotować się do rozmowy i zadać ,,otwartym tekstem" pytania, dot. wszystkich nurtujących do kwestii. Jest to bardzo ważne, choćby po to, żeby w noc przed zabiegiem raczej dobrze się wyspać - co i tak na ogół nie jest łatwe - ale przynajmniej nie ,,kombinować" na tematy, o które nie zapytał doktora znieczulającego.
dr Andrzej Żytkowski

Rozmiar rurki intubacyjnej jest dobierany indywidualnie do pacjenta - nie ma się o co martwić. Venflony tez dopasowuje się do żyły, a nie odwrotnie :-) Wszelkie wątpliwości wyjaśni anestezjolog na wizycie przedoperacyjnej, pacjent ma prawo zadawać pytania. Zazwyczaj potrzebna jest morfologia, APTT, INR, Na+, K+ (nie starsze niż miesiąc), iEKG i RTG klp (nie starsze niż rok) oraz spis aktualnie przyjmowanych leków. Oczywiście w zależności od wieku i schorzeń towarzyszących pacjenta mogą być potrzebne jeszcze inne badania - wyjaśnienie wszelkich aspektów przekracza możliwości tej witryny, bo to obszerne tematy, często opierające się na wytycznych.
Witam, rozmiary rurek są dostosowane do wagi pacjenta. Jeśli chodzi o wen lony to zakłada się najmniejszy jaki będzie potrzebny. Rozmiary są różne, taki dla dzieci także. Jeśli chodzi o konsultację to badane są warunki intubacji , stan zdrowia i wydolność . Nie trzeba się specjalnie przygotowywać.