tylko migrena / czy także nerwica?

1 odpowiedzi
Takie pytanie: czy to tylko migrena, czy migrena i nerwica? Do kogo powinnam się zgłosić? (neurolog/psycholog/psychiatra:-)?

Przed migreną

• Ogólne otumanienie (wpadam na przedmioty, uderzam się głową)
• Wzmożona praca jelit (wielki stolec)
• Zawroty głowy
• Ból w górze prawego oczodołu przy ruchach gałką oczną
• Zbieranie się powietrza w żołądku i odbijanie powietrzem
• Dreszcze – możliwość wywołania np. drapaniem po karku…
• Ziewanie, czasem chęć ziewania i brak samego ziewnięcia
• Dodatkowe skurcze, a także kołatania serca, podenerwowanie
• Uderzenia gorąca
• Wzmożona męczliwość mięśni (głownie kwadricepsy)
• Wzmożone pragnienie
• Niebieski punkcik, pojawiający się w oku po stronie rozwijającej się później migreny, czasem suchość tego oka
• Rozdrażnienie, graniczące z agresją
• Nadwrażliwość na niektóre zapachy (mocno pachnące kosmetyki, chemikalia)
• Trudności ze znalezieniem miejsca dla głowy na poduszce
• Tik – szarpnięcie szyją
• Bóle kręgosłupa
• Wzmożone wydzielanie w nosie
• Trudności w przełykaniu śliny (pomaga przytrzymanie palcami krtani)
• Przebudzenie nad ranem ze zdrętwiałym karkiem i bólem w okolicach potylicy/górnego odcinka szyi, mijającym niemal natychmiast po zmianie pozycji głowy
• Budzenie się w nocy z częstotliwością ok. 1,5 godz. – bez trudności z ponownym zaśnięciem (niemal codziennie), a w okresie przedmigrenowym ok. 4 rano już z kłopotami z zasypianiem.

W czasie migreny

• Nudności
• Ból głowy czasem rozpoczyna się z lewej strony – tu ostatnio bywa nie bardzo dokuczliwy (nawet bez nudności) i mija dość szybko lub zmienia miejsce
• Ból głowy w okolicy całego płata czołowego bardzo nieprzyjemny, połączony z silnymi nudnościami, zwykle przechodzi w silnie pulsujący na prawą stronę i trwa do 60 godz.
• Słaba nadwrażliwość na światło i dźwięk (nie warte uwagi)
• Uczucie „czapy” na głowie, mijające czasem po wymiotach (prowokowanych)
• Mocno zagęszczony i skąpy mocz

Występowanie migreny

• W pierwszych dniach miesiąca, kiedyś wtedy miałam miesiączkę – silniejsza
• Dwa tygodnie później – lżejsza, szybciej mijająca (dawne dni owulacji)
• …pranie pierwszy/drugi dzień po?

Początek – chyba 2006 rok – regularnie
Poprzednio – jeden epizod – 1987 (8?)
W Pani wypadku wskazana jest współpraca neurologa z psychiatrą. Dobrze byłoby zastosować leki przeciwdepresyjne i/lub przeciwpadaczkowe, które poza działaniem stabilizującym nastrój i "przeciwnerwicowym" i mają dodatkowo działanie przeciwbólowe i są stosowane w leczeniu bólów głowy.