usunięcie ósemki

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
Byłam ostatnio u stomatologa, gdyż podejrzewam iż będzie u mnie konieczne usunięcie ósemki. (w ostatnim czasie objawy-ból dziąseł, uczucie rozpierania). Dentysta potwierdził, że ząb się wyrzyna, dał skierowanie na rtg zęba i do chirurga. (Nie powiedział, czy będzie konieczne usuwanie). Chciałam zapytać czy w takim razie powinnam umówić się i przygotować od razu na wizytę celem ekstrakcji zęba, czy konieczna jest jeszcze wcześniejsza wizyta celem oceny zębów? Proszę także o udzielenie informacji jaki będzie całkowity koszt. (posiadam aktualne zdjęcie rtg zęba)
Jeśli chodzi o usuwanie ósemek to odsyłam do bardzo ciekawego artykułu , którego fragmenty tu przytoczę : " Ostatnio lekarze coraz częściej są zdania, że nie każdą "ósemkę" trzeba usunąć. Wręcz przeciwnie - tzw. rutynowa ekstrakcja może zakończyć się poważnymi komplikacjami, np. stanem zwanym suchym zębodołem.
W Wielkiej Brytanii zrezygnowano z rutynowego usuwania zębów mądrości w 1998 r., kiedy to uczeni z Uniwersytetu w York zasugerowali, że nie ma naukowych dowodów potwierdzających słuszność takiego zabiegu. W tym samym roku, badacze z Edynburgu potwierdzili, że ekstrakcja zębów mądrości u pacjentów bez wyraźnych wskazań medycznych "nie jest zalecana".- Wszyscy są narażeni na zapalenie wyrostka robaczkowego, ale czy każdemu się go usuwa? Nie jestem przeciwnikiem usuwaniu zębów mądrości, ale twierdzę, że należy robić to z głową i mieć dobre powody kliniczne do tego - powiedział Greg J. Huang, szef sekcji ortodoncji na Uniwersytecie Waszyngtońskim.Przeprowadzone w 2014 r. badania wskazują, że pozostawienie zębów mądrości wcale nie prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań stomatologicznych w późniejszym czasie. Z kolei badania przeprowadzone w 2011 r. na ponad 6000 pacjentach z Grecji, którym usunięto zęby mądrości, wykazały, że tylko 2,8 proc. miała torbiel.
Public Health Association (APHA) twierdzi, że obawy związane z pozostawieniem zębów mądrości nie uzasadniają ryzyka zabiegu, które nie jest małe. Oprócz oczywistych reakcji na środek znieczulający, operacja może prowadzić do ewentualnego uszkodzenia nerwów, utraty poczucia smaku, a czasem nawet śmierci"
Bardzo proszę umówić się ze mną na wizytę celem oceny sytuacji, czy rzeczywiście jest to konieczne. Jeśli tak, to zabieg taki kosztuje od 150 do 500 zł. w zależności od stopnia trudności.