Tlenek, cytrynian, aminokwasy chelaty

8 odpowiedzi
Witam ! Jaki cynk i selen najlepiej brać ? Tlenek, cytrynian, aminokwasy chelaty ?
Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi
Chelaty są wchłaniane przez organizm w sposób charakterystyczny dla aminokwasów. W znacznym stopniu przyspiesza to i ułatwia przyswajanie tak podanych mikroelementów oraz umożliwia bezpośrednie docieranie w miejsca, gdzie występuje ich największy spadek.
Charakteryzują się blisko 100 % przyswajalnością, co daje pewność, ze cała podana dawka mikroelementu jest efektywnie wykorzystana.Proszę szukać chelatów w aptece cynku i selenu.

Dzień dobry,
najlepiej przyswajalny selen występuje formie l-selenometioniny. Natomiast cynk w postaci glukonianu i cytrynianu.
Jeśli jednak suplementacja nie została zlecona ze wskazań medycznych zalecałabym wprowadzenie modyfikacji w jadłospisie i wzbogacenie go w produkty bogate w te pierwiastki.
Serdecznie pozdrawiam, Marta Heller-Surowiec
Witam, najlepiej przyswajalny jest selen w postaci L-selenometioniny, natomiast cynku- glukonian cynku.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut
Cynk na polskim rynku znajdować się może w kilku typach preparatów tj. preparaty witamonowo-mineralne typu Vigor lub Vitaral, w preparatach wzmacniających odporność np. Rutinacea , preparatach przeciwtrądzikowych czy poprawiających stan włosów, skóry i paznokci oraz samodzielnych praparatów zawierających cynk. Spośród nich warto wybierać te najlepiej wchłanialne. Związki chelatowe cynku wykazują znacznie lepszą biodostępność i tolerancje w porównaniu do tradycyjnie stosowanych: siarczanu, glukonianiu lub wodoroaspariginianu cynku. Najmniej biodostępną formą cynku są jego tlenki. Tlenek cynku jest to związek nierozpuszczalny w wodzie i u osób o małej produkcji kwasu solnego się nie rozpuszcza, przez co i nie wchłania. Warto więc wybierając odpowiednią formę zwrócić uwagę za zawartość samych jonów cynku w tabletce (np. 75mg chelatowanego cynku, to tylko 15 mg jonów cynku). Wśród suplementów diety formę chelatowaną zawierają np. Chela-Cynk. Warto jednak przy wyborze kierować się wyborem leków a nie suplementów diety. Preparaty cynku najlepiej przyjmować na 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku, ponieważ wiele posiłków może wpłynąć na jego przyswajalność. Do najlepszych naturalnych źródeł cynku należą: ostrygi, krewetki, produkty zbożowe ( kasza jaglana, gryczana, pieczywo pełnoziarniste), nasiona lnu, mięso, wątroba, otręby pszenne, ciecierzyca.
Witam serdecznie,
Jeśli chodzi o selen to polecam l-selenometioninę, cynk - glukonian albo cytrynian. Warto jednak zwrócić uwagę czy w innych preparatach (np. witaminowych) nie przyjmuje się już tych składników, bo zarówno niedobór, jak i nadmiar nie jest korzystny dla zdrowia. Najlepiej robić to za zgodą lekarza.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Witam,
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rekomenduje stosowanie dobrze rozpuszczalnych w wodzie soli cynku, tj. siarczan, octan czy glukonian i myślę, że tego warto się trzymać. Większość preparatów z cynkiem, które można znaleźć w aptece zawiera glukonian cynku i większość to suplementy diety niestety.W aptece mamy do dyspozycji także leki zawierające cynk.Bez recepty nabyć można "Zincas" tabletki - dawka jonów cynku nie jest jakaś powalająca, bo 5,5 mg jonów cynku (w postaci wodoroasparaginianu, czyli połączenia organicznego), ale to lek.Na receptę natomiast mamy do dyspozycji "Zincas forte" - tutaj mamy już 27mg jonów cynku na tabletkę, a więc sporo (także w postaci wodoroasparaginianu), oraz "Zincteral", który jest niemal rekordzistą, ponieważ zawiera w 1 tabletce aż 45 mg jonów cynku (w postaci siarczanu).Preparaty cynku najlepiej przyjmować na 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku, ponieważ wiele pokarmów może wpływać na jego wchłanianie. Nie zaleca się zażywać cynku razem z produktami nabiałowymi, błonnikowymi, czy bogatymi w fityniany (rośliny strączkowe, otręby).
W przypadku jednoczesnego zażywania preparatu żelaza i cynku, należy pamiętać o zachowaniu minimum 2 godzinnego odstępu, bo żelazo zmniejsza wchłanianie cynku.
Witam,
Najmniej przyswajalna forma to forma tlenku, wszystkie pozostałe polecam. Wybór to już kwestia ceny.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
selen w formie l-selenometioniny. Cynk (wg. badań) - glukonian i cytrynian. Proszę pamiętać, że suplementacja selenem nie jest wskazana dla osób z nowotworem piersi w wywiadzie rodzinnym!

Należy się również zastanowić, czy w ogóle konieczna jest dodatkowa suplementacja tych pierwiastków.

Serdecznie pozdrawiam.